Stromy ve Štěpánčině parku jsou přestárlé. Na tom se shodne vedení města i opozice. „Ale co budeme dělat dál. Uprostřed města máme park, který je zapáskovaný a nemáme koncepční řešení, jak ho obnovit," zhodnotil při jednání zastupitelů Robert Zeman (Pro Prachatice).


Robert Zeman nebyl jediný, komu se nelíbilo, že starosta vydal zákaz vstupu až pět měsíců poté, co měl znalecký posudek. „Problém je zpolitizovaný. Kdyby ne, tak byl zákaz vydán už v listopadu," láteřil a dodal, že kdyby se spolek Pelyněk proti kácení neodvolal, mohly být stromy vykácené, ale stejně by město nevědělo, jak zeleň v parku obnovit. To ale starosta Martin Malý (Nezávislí) odmítá. Vysvětlil, že park nechal uzavřít poté, co měl v ruce právní rozbor a z něj vyplynulo, že v případě vývratu některého ze stromů nebo zranění, by mohlo nést odpovědnost město. Marie Peřinková, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Prachatice, slova Roberta Zemana potvrdila s tím, že stromy v parku přestárly. „Nastal čas, je obnovit," dodala.


„Ale jak to chcete udělat," nenechal se odbýt Robert Zeman. Podle něj stačilo sejít se s veřejností a zástupci spolku Pelyněk, kteří mapují zeleň ve městě, a řešení by se našlo. Navrhoval postupné sázení někdy vzrostlých jindy malých stromů. Město ale zatím čeká, jak dopadne spor o kácení.

Štěpánčin park:Štěpánčin park je nejstarším městským parkem v Prachaticích.
Park zabírá výměru přibližně 0,44 ha a leží v nadmořské výšce cca 574 m nad mořem.
Na jeho místě se původně původně nacházel tzv. pevnostní rybník, který při ohrožení města napájel vodou hradební příkop.
Na konci 19. století na místě rybníka založil Okrašlovací spolek Prachatice park, šlo o arboretum se vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami a s dřevěným altánem uprostřed.
Byl otevřen v roce 1881. Na počest nevěsty rakousko-uherského korunního prince Rudolfa, belgické princezny Stefanie, byl nazván Štěpánčiným sadem.
Původně kolem parku býval železný plot, na noc se prostor uzavíral. Plot byl částečně odstraněn během 2. světové války a definitivně potom v padesátých letech 20. století. Od té doby dosud je park volně přístupný bez omezení.
Uprostřed parku se nachází dřevěný altán o průměru 4,5 metru, obnovený roku 2014 poté, co původní zničil spadlý strom.
V roce 1998 byl na jižním okraji parku u ulice Hradební umístěn úvodní panel naučné stezky po stopách významné středověké obchodní cesty, tzv. Zlaté stezky.
Vstup do parku je do odvolání zakázán od 22. března 2016.