Zhruba týden řidiči jedoucí z Prachatic na České Budějovice přes Netolice musejí počítat s dopravním omezením mezi obcí Hracholusky a odbočkou na Žitnou před zámkem Kratochvíle. Provoz je řízen světelnou signalizací.


Jak jsme vás již informovali, společnost Strabag se zde pustila v minulém týdnu do modernizace povrchu komunikace. Nejprve došlo na vyspravení nejhorších míst, pak se začalo s pokládkou vrstvy pro opravu a obnovu vrchní obrusné vrstvy. Ta se bude pokládat až v samé závěru oprav.


I když silničáři původně plánovali zavřít po dobu opravy celý úsek a asfalt pokládat v celé šíři bez středové spáry, nakonec se to jinak provést nedá. „Okolní cesty by nemusely vydržet nápor objížďky a ani to není možné kvůli jiným opravám. Proto bude doprava zhruba v kilometrových délkách řízena semafory. Pro řidiče to znamená, že musejí počítat se zdržením na cestě do Českých Budějovic nebo v opačném směru v délce několika minut," zdůraznil zástupce prachatických silničářů Martin Grožaj. Dopravu ne Netolicku komplikuje navíc také oprava mostu u Podroužku, která by měla skončit až na přelomu srpna a září. Řidiči si tak nemohou v době oprav na II/145 cestu urychlit tím, že by z Netolic jeli na Prachatice přes Lhenice.


Při opravě silnice, na které jsou především ve stoupání od Netolic na Oboru hodně znatelné vymačkané koleje od těžkých nákladních vozidel, se nepředpokládá, že by se práce týkaly většího zásahu do konstrukce vlastního tělesa vozovky. „Oprava se týká zhruba 36 tisíc metrů čtverečních vozovky, v plánu je na lokální výraznější opravy zhruba dvě procenta. Jedná se o mozaikové trhliny a výtluky, které se zpevní odfrézováním a větší vrstvou asfaltových směsí," upřesnil Martin Grožaj.


V dolním úseku poblíž autobusových zastávek pro změnu silnici narušovaly kořeny vzrostlých stromů, které byly navíc v dost špatném stavu. Ve směru z Obory po pravé straně ve směru jízdy už silničáři většinu stromů na základě povolení pokáceli. Jen o několik desítek metrů níž po levé straně ale k podobnému zásahu nedošlo. „Kořenový systém zvedal povrch silnice, to by opravou mělo také zmizet, alespoň v té horní části. Pokud se týká navazujícího úseku kolem autobusových zastávek, tam jsme povolení ke kácení nedostali. Jsme limitováni rozhodnutím příslušného úřadu na ochranu životního prostředí," doplnil Martin Grožaj. Pokud tedy nakonec ke kácení dojde, rozhodně se tak nestane do doby opravy úseku silnice II/145.


Podle harmonogramu prací by měla oprava trvat do 20. července. „Předpokládám, že bude i v zájmu stavitele, aby měl práce dokončené co nejrychleji. Jak ukázala před nedávnem oprava povrchu v úseku před Hracholuskami, šlo tam někdy pracovníkům na stavbě doslova o život. Opět jsme viděli, že ne všichni řidiči jsou schopni dodržet rychlost jízdy stanovenou pro průjezd staveništěm," zdůraznil Martin Grožaj.