Řidiči, jejichž řidičský průkaz byl vydán dříve než začátkem roku 2003, by měli zbystřit. Do konce letošního roku by si totiž měli zažádat o nový řidičský průkaz. Pokud by se totiž prvního ledna silniční kontrole prokázali tím starým, hrozila by jim pokuta.

Upozornila na to vedoucí oddělení dopravně správních agend Městského úřadu 
v Prachaticích Ludmila Volčíková. „Každý rok na nutnost výměny řidičských průkazů upozorňujeme, letos se na to ale kvůli nepřehledné situaci na registrech vozidel poněkud zapomnělo," vysvětlila Ludmila Volčíková.

Řidičům navíc doporučila, aby výměnu průkazů nenechávali na poslední chvíli. Výroba nového řidičáku totiž trvá nejméně čtrnáct dní. 
A čím více se úředníkům průkazů nahromadí, tím bude jejich výroba pomalejší. Proto je lepší nic neodkládat a chodit třeba už od srpna nebo od září nejlépe do konce listopadu. „Žádost občan obdrží přímo na pracovišti, každý kus je originál a není možné jej kopírovat ani ho stahovat z internetu," upozornila úřednice s tím, že k výměně je nutné vzít s sebou stávající řidičský průkaz a platný občanský průkaz či cestovní pas. A také portrétovou fotografii.

„Na našem pracovišti totiž fotografie nepořizujeme, na což mohou být klienti zvyklí z oddělení cestovních pasů či občanských průkazů. Je proto nutné, aby si ji sem donesli," uzavřela Ludmila Volčíková. 

Kdy, kam a s čím?
Řidičské průkazy občanům vymění registr řidičů Prachatice 
v Hradební ulici. Úřední hodiny jsou každé pondělí a středu od 
8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 12 hodin. S sebou je nutné mít starý řidičský průkaz, platný doklad totožnosti a portrétovou fotografii.

Řidičské průkazy platné od 31.12.2002 musí jejich majitelé do posledního dne letošního roku vyměnit. Připomněli to úředníci z Městského úřadu v Prachaticích.

Informace se k řidičům dostává se zpožděním z důvodu komplikací spojených se špatnou funkčností nového programu registru motorových vozidel. Ten byl spuštěn prvního července, a jak upozornila vedoucí oddělení dopravně správních agend Ludmila Volčíková, ani po půldruhém měsíci používání nefunguje tak, jak by si úředníci představovali.

Většinu operací je v programu sice možné provádět o něco rychleji, než v době největších komplikací, stále ale není možné provádět všechny důležité transakce. „V některých případech musíme požadavky přeposílat přímo na ministerstvo dopravy a čekat, až tam najdou potřebná data," vysvětlila Ludmila Volčíková. Může se to stát například ve chvíli, kdy potřebujete potvrzení o tom, že je či není vůz ve vašem majetku. Úředníci v Prachaticích to nejsou schopni zjistit. „Takový požadavek mají lidé, kteří jednají s pojišťovnami, soudy či exekutory," vysvětlila závěrem Ludmila Volčíková. Na registrech vozidel tak stále buďte připraveni na zpoždění.

O kolečku 
v soukolí
Můžeme rozhlašovat, že není dobré nechávat řešení problémů až na poslední chvíli, ale vždycky se najde někdo, kdo udělá opak. Já to tak ve škole dělal pořád. Drhnout to začalo v momentě, kdy jsem s příchodem do práce ucítil větší odpovědnost. Reagoval jsem tím, že jsem si koupil diář a přestal se smát těm, kteří ho denně potřebují. A opravdu jsem si ho několik měsíců poctivě plnil. Později jsem si uvědomil, že mi jeho psaním úkoly spíše přibývají a kdybych ho používal dál, asi bych se zbláznil mnohem dříve, než kdybych ho nevlastnil. Zjistil jsem, že všude kolem nás jsou lidé, kteří nám naše povinnosti rádi připomenou. Třeba proto, že jsou tím sousedním kolečkem, které se naším váháním zadrhává… radek.stepanek@denik.cz