Cesta přes škvárové hřiště je oblíbená, a to i přesto, že její využívání je spontánní a není zdaleka dořešené. Otázka, jaký bude další osud bývalého škvárového hřiště, stále nezná svou odpověď. Je ale jasné, že pokud na škvárovém hřišti vznikne nová komunikace, bude muset být součástí celkových úprav oblasti.
„V devadesátých letech vzniklo škvárové hřiště v blízkosti tehdy nedávné výstavby panelových domů 6. bytového okrsku. Později bylo využíváno do ztracena až do doby výstavby prachatické průmyslové zóny, kdy byl povrch hřiště provizorně upraven navezením zeminy,“ popisoval historii místa vedoucí Oddělení komunálních služeb Městského úřadu v Prachaticích Zdeněk Rubeš.
V pozdější době se přes území začalo projíždět, a vznikla nechráněná cesta, na které byl omezený průjezd. V současné době je pozemek evidován jako sportoviště, cesta je potom veřejně přístupnou účelovou komunikací. Místo je využíváno nejen jako jedna z cest na sídliště, ale s tichým souhlasem také jako parkoviště kamionů. A další část bývalého hřiště je zastávkou cirkusů.
„Cesta je samozřejmě bohatě využívána, pro některé obyvatele sídliště je kratší a už si na ní zvykli. Je jasné, že konkrétní vzhled a jméno by využívané komunikaci prospělo. Stálo ale například dlouholeté úsilí, aby byl vjezd opatřen červenými sloupky, které upozorňují na to, že místo není křižovatkou,“ konstatoval šéf dopravní policie v Prachaticích Martin Grožaj s tím, že pokud by v místě vznikala nová komunikace, muselo by se řešit i její okolí, například vysekáním náletových dřevin, které znepříjemňují výhled při nájezdu na hlavní komunikaci.
Podle Zdeňka Rubeše již od konce devadesátých let existuje studie zastavování daného území, která by se mohla stát podkladem pro budoucí využití oblasti. „Je ale trochu zastaralá a například současný průjezd se studií nekoresponduje. Vzhledem k tomu, že se počítá s celkovým využitím dané oblasti, musí se počkat na nějaký komplexní záměr. Bylo by předčasné stavět komunikaci, když by se později musela rušit a stavět jinde,“ upozorňoval Zdeněk Rubeš. Pod vozovkami totiž často vedou inženýrské sítě, které souvisejí s výstavbou.
Z jeho slov ale vyplývá, že konkrétní záměr zatím neexistuje. „Je to jistě jedna z otázek, které se budou řešit po volbách. Do té doby se ale s místem zřejmě nic dít nebude,“ doplnil Rubeš.
Také podle zastupitele města a vedoucího kandidátky ČSSD do podzimních komunálních voleb Jana Klimeše vyžaduje dřívější škvárové hřiště rozumnou úpravu. „Situace s kamiony je tam na pováženou. Chápu, že někde parkovat musí, ale bylo by dobré, kdyby to mělo nějaká pravidla. Komunikace je využívána osobními vozidly, a kamiony neustále narušují její povrch. To by se mělo změnit,“ potvrdil Klimeš.