Výherní hrací přístroje a videoterminály nově doplňují takzvané kvízomaty. Zatím co ve Vimperku se s hazardem vypořádali velmi razantně, Prachatičtí provozovny tolerují. Musejí dodržovat jasná pravidla.

Karel Pašek, tajemník Městského úřadu v Prachaticích, včera potvrdil, že pokud je provozovatelé heren nedodržují, jsou tyto vyřazeny ze seznamu povolených provozoven v městské vyhlášce. „To se stalo v případě herny v Solní ulici,“ zkonstatoval s tím, že od Nového roku výherní přístroje už být v Solní ulici nesmějí. Provoz nekončí ihned, protože herna má zaplacený správní poplatek. Ten je podle slov referentky odboru vnitřních věcí Aleny Kneiflové pět tisíc korun za žádost o povolení výherních hracích přístrojů. „Provozovatelé mohou požádat na maximálně jeden rok. Žádají buď na celý rok, nebo pololetně 
a platí předem. Je jen na nich kolik přístrojů mají v jedné žádosti,“ vysvětlila. Další příjem do rozpočtu má pak město ještě od finančního úřadu. Za všechny přístroje to bylo v roce 2013 bezmála osm a půl milionu korun.

Vimperští se teď rozhodli vypořádat právě s kvízomaty. „To jsou přístroje, kde hra začíná primitivní otázkou. Pak už je ale princip stejný a cílem je sázka a vyplacení výhry,“ vysvětlil Karel Pašek. Ten zároveň požádal ministerstvo financí o sdělení, kolik je na území Prachatic videoloterijních terminálů, které povoluje právě ministerstvo. „Podle zjištění strážníků ve městě zatím nemáme žádný kvízomat,“ zhodnotil tajemník.