„Úřední maturita nebude mít stejnou kvalitu jako zkouška před komisí. A bude to mít obrovské následky do budoucna,“ vysvětluje Jana Dejmková. Podle ní jsou úlevy dané ministerstvem školství dostatečné. Další úlevy by poskytla výhradně studentům zdravotních škol, kterým byla nařízena pracovní povinnost. „Maturita člověka posouvá. Zjistí,jak se chovat ve stresových situacích. Pomůže i v případě následného studia na vysoké škole. Pan premiér si vůbec neuvědomuje následky svého rozhodnutí,“ říká ředitelka gymnázia.

Prachatické gymnázium reagovalo na doporučení ministerstva a maturanti studují povinně od druhého pololetí jen maturitní předměty a dějepis. „Přihlásit se dobrovolně ale mohou na jakýkoliv předmět,“ vysvětlila Jana Dejmková.

Stejného názoru je také Jan Heřta, ředitel Gymnázia ve Vimperku. „Úřední maturita je nesmysl a nevidím pro ní jediný důvod,“ řekl. Zrušení slohových prací, prodloužení času u didaktických testů a připuštění k maturitě pro všechny s ukončeným prvním pololetím jsou podle něj dostatečné úlevy. „S jedinou výjimkou bych souhlasil a chápu ji. To je úřední maturita pro studenty zdravotních škol v případě, že budou povoláni do práce v nemocnici,“ řekl. Studenti ve Vimperku mají ještě tento týden všechny předměty. Od pondělí 15. března budou mít v rozvrhu jen předměty maturitní.

To Antonín Krejsa, ředitel Střední pedagogické školy v Prachaticích, by úřední maturitu svým studentkám podepsal. „Naše letošní maturantky prospívají na výbornou. Jsou to velmi svědomité studentky,“ uvedl s tím, že je mu jasné, že mnozí jeho kolegové s ním nebudou souhlasit. „Studentky už nebyly rok ve škole. Je to pro ně velmi složité. I tak ale i od nich vím, že mnohé by i v případě možnosti úřední maturity šly před zkušení komisi. Bojí se, aby úřední maturita měla stejnou váhu jako ta tradiční,“ popsal Antonín Krejsa.