Budova úřadu městyse prodělala v loňském roce dlouho plánovanou rekonstrukci vnějšího pláště, nicméně do rekonstrukce kompletní podoby, do které by vedení městyse rádo radnici dovedlo, přece jen ještě něco chybí.


Přinejmenším dokončit propojení nově vytvořeného vestibulu s budovou úřadu. V letošním rozpočtu mají Lheničtí částku 350 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace. „Máme hotové zateplení fasády, udělaný nový vstup, kterým se bude vstupovat do úřadu s tím, že současný vstup by sloužil pouze pro Českou poštu. Přesto ještě chybí dokončit vnitřní úpravy," uvedla starostka městyse Lhenice Marie Kabátová.


Pohnout se záměrem uvnitř radnice by měla pomoci prováděcí projektová dokumentace. Tu chce mít vedení městyse hotovou v letošním roce tak, aby se případně mohli Lheničtí pustit do výběrového řízení na zhotovitele. Aktuálně se vybírá dodavatel rekonstrukce celého prostoru náměstí. S ohledem na to, že před koncem roku by mohli Lheničtí znát lépe finanční možnosti pro další rok, budou se moci rozhodnout, zda se alespoň zčásti pustí také do vnitřních úprav radnice. „Je potřeba to celé velmi pečlivě připravit, protože ve chvíli, kdy se do vnitřní rekonstrukce úřadu pustíme, bude to poměrně náročné vše spojit. Úřad nemůže přestat na několik týdnů fungovat, a to ani ve chvíli, kdy se bude předělávat rozvod elektřiny a podobně. V místnostech chceme nechat udělat nové podlahy, současně snížit stropy, aby se uspořilo i na vytápění. A samozřejmě chceme konečně do budovy umístit výtah, aby byl úřad bezbariérový," shrnula Marie Kabátová.


Nový vestibul, který zatím není možné pro vstup do úřadu využívat, vznikl místo původního bytu domovníka. V levém rohu zůstal z původní stavby přízemí radnice zachován pouze základní kámen. Do budovy úřadu by se po dokončení vnitřní rekonstrukce mělo vstoupit vedle současného schodiště, kde by měl v budoucnu být i výtah pro bezbariérový přístup do vyšších pater budovy úřadu. Úpravou získá Česká pošta samostatný vstup, což bude výhodou i vzhledem k rozdílným úředním hodinám a otevírací době pobočky pošty.


Po dobu rekonstrukce se nabízí i dočasné přestěhování úřadu. „Je to jedna z možností i s ohledem na složitost a rozsah prací, které plánujeme," potvrdila Marie Kabátová. Kam by se případně úřad na dočasnou dobu uchýlil, zatím rozhodnuto není. I to by ale podle slov starostky měl řešit celkový projekt rekonstrukce úřadu. S výběrovým řízením na dodavatele předběžně počítá v příštím roce.


Pokud by se podařilo skloubit finanční možnosti a termín realizace, uzavřela by se tak roky trvající vize kompletní rekonstrukce úřadu městyse. „Už když jsem na úřad nastupovala do funkce starostky, kolegové v zastupitelstvu mi tehdy říkali, že již dvacet let usilují o to, aby se radnice opravila. Vždy bylo ale něco přednějšího," dodala Marie Kabátová. Na druhou stranu připouští, že jako v řadě jiných věcí platí i v tomto případě, že vše zlé, je pro něco dobré. „Kdo ví, jak by radnice vypadala, pokud by se rekonstrukce udělala před lety. Teď je šance dát jí odpovídající prostor ruku v ruce s rekonstrukcí celého náměstí."