Do výběrového řízení na post ředitele základní školy, z níž současný ředitel Václav Kuneš odchází do důchodu, se přihlásili pouze dvě kandidátky.
První z nich, Eva Zemanová, má podporu pedagogického sboru a podpořila ji i konkurzní komise složená ze zástupců školy, zřizovatele a odborníků. V komisi seděli dva z pěti radních, mezi nimi starosta Husince Ludvík Friedberger. Ten byl zároveň také předsedou komise.
Po pohovorech s kandidátkami a představení jejich vizí o řízení školy se komise shodla na tom, že na prvním místě radním doporučí jmenovat do funkce Evu Zemanovou.
O necelý týden později ale radní rozhodli, že podpoří protikandidátku, která v současné době vyučuje ve Strážném, Věru Krausovou.
„Za svým rozhodnutím si stojíme," říkají shodně starosta Ludvík Friedberger a radní David Kudýn. U výběrového řízení byli nejen dva radní členy, ale další dva se účastnili v poradní funkci. Právě tito čtyři muži následně rozhodli, že svůj hlas dají Věře Krausové. „Hlavním důvodem, proč jsme tak rozhodli, je, že Věra Krausová má zkušenosti v řídící pozici, dokáže pracovat s dotacemi, má ekonomické zkušenosti a praxi. Naším přáním je, aby do školy vnesla něco nového, bude to oživením. Věříme, v dobré vztahy jak v kolektivu, tak k radnici," říká starosta.
„Jednomyslné rozhodnutí nás překvapuje. Před volbou se někteří vyjádřili, že školské problematice nerozumí. To je u laiků pochopitelné a tím spíše se mohou v rozhodování opřít o odbornou komusi," myslí si zástupce ředitele školy Ludvík Filip.
Ten zaslal radním dopis, v němž mimo jiné uvádí, že požadavky na „jakési změny ve škole", jak uvedl pan starosta, má pravděpodobně zavést jmenovaná nová ředitelka. „Stojí za zvážení teoretické a velmi obecné teze Věry Krausové o budoucí koncepci školy, neboť, jak sama uvedla, nikdy ve zdejší škole nebyla, netuší, jak je škola vybavená, nezná odbornou úroveň pedagogického sboru a tak dále. Zkrátka zná školu pouze z elektronických stránek," uvádí Ludvík Filip v dopise.
Zároveň připouští, že nesnižuje schopnosti a dovednosti Věry Krausové.
„To vůbec ne. Ale Eva Zemanová má mimo jiné znalost tohoto prostředí," vysvětluje .
Samotná Věra Krausová se k celé situaci v tuto chvíli staví klidně. „Chápu rozhořčení, které panuje v pedagogickém sboru. Jsem pro ně cizí člověk. Nic o mě ale nevědí, v podstatě se neznáme a bylo by dobré tomu dát čas," říká a dodává, že na straně druhé nevzala nikomu z tamního pedagogického sboru práci.
„Já sama jsem s tím ani nepočítala, když komise navrhla na první místo někoho jiného. Nyní se musí všemu dát čas a je třeba se vzájemně poznat," dodala.
Pedagogický sbor je rozhodnutý, že chce slyšet od zastupitelů, jak se na celou situaci dívají oni.
„Myslíme si, že Eva Zemanová splňuje dnes již povinné vzdělání vedoucích pracovníků, které dokončuje. Působí již řadu let jako aprobovaný výchovný poradce, je tedy ve styku s rodiči dětí. Určitou zárukou je i její dvanáctiletá praxe na této škole a prověřené charakterové vlastnosti pracovitého, bezkonfliktního člověka," doplnil Ludvík Filip.
Podle starosty brali radní v úvahu nejen pedagogické schopnosti kandidátů, ale také schopnosti řídící.
„Víte, ony ty hlasy v Husinci jsou různé. Někdo s námi souhlasí, někdo ne. Proč předjímat, že nová ředitelka bude horší, než druhá kandidátka. My jsme prostě přesvědčení o tom, že naše rozhodnutí je správné. Nesnižujeme kvality školy, za níž stojí Václav Kuneš. Zvolili jsme ale člověka, který bude z našeho pohledu na pozici vhodnější. Navíc, jsou věci, které jsou důležité pro školu a věci, které jsou důležité pro zřizovatele. A my jsme museli hodnotit oba tyto aspekty," doplnil starosta se slovy, že je osobně přesvědčen, že zvedl ruku správně a za svým rozhodnutím si stále stojí stát. „Každá novota je často přijímána s rozpaky. Dejme tomu čas," uzavřel Ludvík Friedberger.