Chtějí koupit byty

Představitelé města před časem schválili seznam budov na prodej, nicméně šestice nájemníků bytů v domě číslo popisné 72 by ráda na tomto soupisu viděla i svůj dům.
„Na odkoupení se dohodli bez problému všichni nájemci. Nehrozí tedy, že se dům prodá z části a zbytek zůstane městu, jak tomu je mnohdy u jiných domů. Jedná se o téměř čtyřicet let starou nemovitost a za sebe mohu říci, že nevidím důvod, proč této žádosti nevyhovět,“ reagovala na došlý dopis starostka Volar Martina Pospíšilová.


Na druhé straně barikády pak stál místostarosta Robert Pročka, který požadoval vyčkat, až se vyhodnotí prodej domů z již schváleného seznamu, poté se k žádosti vrátit a rozhodnout se, zda bude město v privatizaci pokračovat.

Odpůrcům privatizace zmíněného domu vadila neexistence koncepce, která by říkala, kolik bytů a za jakých podmínek si chce město ponechat a kolik pak postoupí do privatizace. Některým zastupitelům se navíc zdála cena za samotný dům nepřiměřeně nízká. Navíc v dodatečném schválení privatizace viděli nepříjemný precedens, který by mohl spustit lavinu dalších žádostí.

Cena je přiměřená

„Dům prodáváme lidem, kteří jsou naši občané a navíc zde čtyřicet let bydlí a ne třetí osobě. Ta cena je přiměřená k cenám, za které jsme prodávali jiné domy či byty,“ oponovala starostka Pospíšilová.
V diskuzi vystoupila téměř polovina zastupitelů, a tak do poslední chvíle nebylo jasné, jak bude s žádostí naloženo.

„Když jsme rozhodovali o privatizaci, zařadili jsme do ní domy, které nelze z vybraného nájemného udržovat. To není případ tohoto domu. Počkejme, jak dopadne prodej a případně vytvořme další seznam,“ zopakoval svůj názor podpořený protinávrhem usnesení Robert Pročka.
Ten však zastupitelstvo po více než půlhodinové diskuzi neschválilo a s téměř dvoutřetinovou převahou rozhodlo nemovitost do privatizace dodatečně zařadit.

Jaroslav Pulkrábek