Prachatičtí radní souhlasí s přihlášením do projektu domácího kompostování. Prachatickému deníku to potvrdil starosta Martin Malý.

V případě, že město Prachatice bude úspěšné v žádosti, mělo by získat 350 kusů kompostérů pro majitele rodinných domů nebo zahrádek v katastru města. Zatím se předpokládá finanční spoluúčast města ve výši přibližně deset procent. Za jeden kompostér by mohlo zaplatit cca 250 korun. To by znamenalo, že město zaplatí asi 87 tisíc korun. To, zda budou lidé platit za jeho pronájem nebo zapůjčení, se teprve rozhodne.


Přihlášku do projektu domácího kompostování odbor životního prostředí podle slov jeho vedoucí Marie Peřinkové už podal. „Řekli jsme si o tři sta padesát kusů. Počet jsme odvodili od počtu rodinných domů a zahrádek ve městě," vysvětlila Marie Peřinková s tím, že zatím není jasné, zda a kolik by případně zaplatili zájemci z řad jednotlivých obyvatel města. „Cena, kterou město zaplatí za jeden kompostér, je asi 250 korun.
O případném poplatku od zájemců budou radní rozhodovat, až budeme vědět, že kompostéry pro město budou," řekla vedoucí odboru životního prostředí. Zda město se žádostí uspěje, se dozví příští rok v květnu.


Odbor mohl vybírat ze dvou velikostí nádob. Marie Peřinková řekla, že Prachatičtí chtějí ty menší o objemu 400 až 500 litrů. Městu se nákup nádob vyplatí, kompostárna ve městě zatím chybí. „I kdybych měla zaplatit celou částku spoluúčasti, tak je to výhodné," myslí si Jana Klabouchová z Prachatic.