Byt panelákový, nebo raději v historické zástavbě města? Žadatelé v Prachaticích příliš nepřemýšlejí v případě, že jde o byt menší, tedy maximálně do velikosti 1+2.

I když pravda je taková, že bytů v centru se jejich nájemníci vzdát nechtějí. „V centru se byty neuvolňují, také při posledním přidělování jsme přidělili v centru pouze jediný. Většinou jde o byty na sídlišti. Výborná lokalita je podle počtu zájemců také ulice Ševčíkova,“ zhodnotil prachatický starosta Martin Malý.

Rozdělení bytů má v Prachaticích ve své režii bytová komise a odbor komunálních věcí a dopravy. Právě ta hodnotí nabídky jednotlivých žadatelů. Radním jdou na stůl připravené podklady. Podle informací Ivany Jeřábkové, vedoucí odboru komunálních věcí, referenti hodnotí podmínky dané vyhláškou, tedy zda mají žadatelé trvalý pobyt nebo zda nemají dluhy vůči městu. „Bytová komise pak následně vybere žadatele a my dostaneme na stůl návrh na budoucího nájemce bytu,“ vysvětlil prachatický starosta. Ve valné většině radní odsouhlasí doporučení komise. A to jak v případě jména nájemníka, tak v případě nabídnuté ceny. Jen málokdy se podle starosty Malého stane, že radní vyberou jiného než navrženého nájemníka. „S cenou už vůbec hýbat nemůžeme. Když lidé byt získají, tak za cenu, kterou městu nabídli sami,“ vysvětlil.

I přesto, že je nájemné stanoveno na 53,49 korun za metr čtvereční, tak lidé průměrně platí zhruba 61 korunu. V menších bytech je to klidně i více. Například u nejžádanějších menších bytů jsou to částky až 65 korun za metr čtvereční. Rozhoduje to, jak moc byt žadatel chce. Nabídnuté nájemné ale nemusí být vždy jediným kritériem. „Pokud je žadatelem například matka samoživitelka s dětmi, nebo důchodce, upřednostňujeme sociální postavení před cenou, pak může dostat takový žadatel byt, i když nenabídl nejvyšší nájemné. To se stává docela často,“ upozornil Martin Malý.

Počet volných bytů je podle starosty Prachatic dlouhodobě stabilní. „Podle statistik mají ve větších městech sedm procent volných bytů, jsme na tom obdobně,“ dodal.