Tu před časem poskytla nemocnici obec Modrava. „Je to netradiční řešení, ale potřebovali jsme řešit akutní problém, a to se nám podařilo,“ vyzdvihl přístup Modravy starosta Vimperka Pavel Dvořák.

Zaplatí VZP

„Hledali jsme řešení a mezi ně patřilo i oslovení firem a obcí ve spádové oblasti nemocnice. Velice vstřícně zareagoval starosta Modravy Antonín Schubert, který přišel s nabídkou, že nám obec Modrava půjčí čtyři miliony korun. Jedná se o krátkodobou půjčku na tři roky, kterou v případě příznivých ekonomických podmínek můžeme splatit kdykoli do tohoto termínu,“ potvrdila Deníku Jaroslava Martanová.
Půjčku využije Nemocnice Vimperk o. p. s. k překlenutí dočasného hrazení výkonů pro VZP z minulých let. Pro nemocnici, která donedávna neměla vlastní nemovitý majetek, kterým by byla schopna ručit bankám při poskytnutí úvěru, naprosto existenční pomoc. „Je hezké, že si region dokáže takhle pomáhat,“ ocenila Martanová podporu obce.

Čekají vyúčtování

Díky ní se vedení nemocnice podařilo zajistit veškeré nedoplatky pro VZP. „Teď máme čistý stůl. Od VZP dostáváme paušální platby, ostatní zdravotní pojišťovny nám platí za provedené výkony. V současnosti čekáme na vyúčtování od VZP za první pololetí letošního roku. Podle letošního vývoje bychom dokonce mohli získat od pojišťovny i nějaké peníze navíc, protože se nám podařilo provést více výkonů, než se předpokládalo,“ uvedla předsedkyně správní rady. Vůči dodavatelům služeb a materiálu sice má nemocnice ještě pohledávky, ale podle Jaroslavy Martanové platí mezi nimi uzavřená dohoda o splátkách.

Návštěvy neruší

V současné době, kdy se začíná rozjíždět chřipková epidemie, vedení nemocnice Vimperk ještě nerozhodlo o uzavření lůžkové části pro návštěvy. Vimperská nemocnice nepatří sice mezi vakcinační centra, nicméně jako takové funguje praktická lékařka pro děti a mládež, která zjišťuje zvýšený výskyt chřipkového onemocnění. Nicméně na lůžkových odděleních nemocnice zatím žádnou chřipkovou nákazu do včerejšího dne nezaznamenali.
„Momentálně jsme vyvěsili upozornění pro návštěvníky, ve kterém je žádáme, aby zvážili svou přítomnost v nemocnici s ohledem na jejich případný zhoršený zdravotní stav. Pokud by se situace nějak výrazně změnila, budeme muset přikročit k zákazu návštěv,“ upozornila Jaroslava Martanová.