Přímo ve městě se totiž nachází šest zubních ordinací, z toho je jedna z nich ale ordinací ortodoncie, lékař tedy neprovádí běžné zubní ošetření. Jeden zubař pak ordinuje pouze jediné dopoledne v týdnu. Jednoduchý výpočet tedy říká, že ve dvanáctitisícovém městě prakticky ordinují čtyři zubní lékaři. Navíc jedna z lékařek je v důchodovém věku, a tak může svou ordinaci ukončit. „S touhle situací neumíme nic dělat,“ krčila rameny prachatická místostarostka Hana Raben〜hauptová. Město jako takové totiž nemůže vypsat výběrové řízení na nového zubaře. To je v kompetenci krajského úřadu. Ten to sice udělal, ovšem do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. A tak nový zubař není.

Město Prachatice ovšem ze své iniciativy zveřejnilo inzerát jak v novinách pro stomatology, tak shání zubaře pro Prachatice a okolí prostřednictvím nabídky přímo na lékařské fakultě. „Jako bonus ale můžeme okamžitě nabídnout nově příchozímu zubaři bydlení a nebytové prostory. Samozřejmě za standardní poplatky, které se týkají i ostatních obyvatel města,“ popsala Rabenhauptová.

Jenomže kompletní vybavení zubní ordinace není zrovna levná záležitost. Podle informací Deníku to může vyjít na jeden až dva miliony korun.

Pokud nemá obyvatel Prachatic registraci u zubního lékaře, má prakticky smůlu. Nemá šanci se totiž nikam dostat. „Nepřibíráme,“ dozví se u každého ze čtyř zubařů ve městě. Ani nemohou. Naposledy přibírali před několika měsíci lékařka ve Lhenicích a Volarech. Jenže mnozí z pacientů zase nechtějí za zubařem dojíždět.

Průměrný počet pacientů pro jednoho zubního lékaře je čtrnáct až patnáct stovek. „Osobně jich mám ale přes dva tisíce a obdobně jsou na tom i mí kolegové. Už nemůžeme další vzít. To se nedá zvládnout,“ potvrdila prachatická zubní lékařka Miroslava Hemmerová.

Získat dalšího lékaře v oboru pro Prachatice je podle ní ale neřešitelný problém. I přesto, že město nabídne byt a prostory pro ordinaci, bylo by potřeba ještě pomoc s jejím zařízením. Na krásnou přírodu v okolí už zubaři neslyší. „Nedostatek zubařů ale není jen problém Prachatic, ale celé republiky. Dost jich je snad jen v Praze,“ potvrdila Miroslava Hemmerová.

Pacienti v Prachaticích a okolí navíc musejí strpět dlouhé objednací doby ke svému lékaři. Běžně by měly být tak okolo dvou týdnů. Miroslava Hemmerová má objednací lhůtu týdnů přibližně šest a ještě podle jejích slov není příliš.

„Ti, kdo nejsou nikde registrovaní nebo se přistěhují, jsou chudáci, tady je prostě vzít nemůžeme,“ řekla lékařka. Řešením podle ní není ani přijmutí lékaře k sobě do praxe. „K tomu bych musela mít dvě křesla, a to nemám ani já, ani další z prachatických lékařů,“ upozornila.

Pouze lidé, kteří potřebují akutně ošetřit, mají jistotu. Každý z lékařů ve městě je vezme. Ovšem má to další háček. Pacient si zaplatí devadesát korun za zákrok a následně už si musí najít jiného lékaře. Přehled lékařů, kteří ještě registrují a přibírají do péče nové pacienty, je možné najít na stránkách VZP. Pojišťovna navíc na podporu stomatologické péče uzavírá smluvní vztahy v podstatě se všemi novými stomatology. Podmínkou je však soulad s platnou legislativou, tedy lékař musí absolvovat výběrové řízení.

Třeba obyvatelé Vimperka se mohou jen smát. Ve městě je osm zubních lékařů. „Osm jich bývalo v Prachaticích také, ale před několika lety. V současné době je nás polovina,“ dodala Miroslava Hemmerová. Vimperský starosta Pavel Dvořák ale pořád není s počtem zubních ordinací zcela spokojen. „Ještě jednoho či dva zubaře bychom ve městě určitě uvítali,“ řekl včera Deníku Dvořák. Možná by tak jistou šanci dali i prachatickým pacientům.

Částečný problém je i s akutním ošetřením o víkendu. Lékaři celého bývalého okresu se s pohotovostí střídají a ordinují vždy mezi osmou a desátou ráno. „Jenže to je jen naše dobrá vůle a chuť vyjít vstříc lidem. Není to povinnost,“ upozornila Miroslava Hemmerová. Tuto službu totiž neorganizuje Jihočeský kraj, ale je aktivitou samotných lékařů.

Pokud však začne bolet zub odpoledne, stejně dotyčný musí na akutní ošetření do Českých Budějovic.