Například v zemědělském družstvu v Rábíně už mají ozimé ječmeny pod střechou a již o víkendu začínala jejich letošní sklizeň řepky. I při žních ale záleží zejména na počasí. A to letos znovu negativně ovlivnilo úrodu.
„Výnosy z hektarů ozimého ječmene jsou zhruba o polovinu nižší, než na jaké jsme zvyklí. A z nižších poloh, kde jsou o dva týdny napřed, už zaznívají hlasy, že ani s řepkou to není lepší,“ konstatoval předseda rabínského družstva Milan Müller. Podle jeho slov se možná z rétoriky zemědělců může již zdát, že jim nevyhovuje žádné počasí. Letošní jaro prý ale nepřálo ani ozimům, ani jarním obilovinám.
Zatímco ozimům více ublížila vedra, která udeřila zhruba před měsícem, tedy v době, kdy se tvořila zrna, jarním obilovinám nesvědčilo propršené a chladné jaro. „Tady u nás jsou těžké půdy, a když takhle prší, v polích potom stojí voda. V tropických vedrech zase zasychala zrna,“ postěžoval si předseda Müller s tím, že problém se může týkat všech, protože nedostatek ječmene se může projevit například na vyšší ceně piva.
Ve vyšších polohách mohou zemědělci stále ještě doufat, že se urodilo více, začátek žní totiž očekávají až za týden či dva. A z prozatímních informací se zdá, že tam by mohla být úroda přeci jen o něco lepší.
„V současné době jsme v přípravách. Zdá se, že ozimy budou vcelku slušné, jarní pšenice a ječmeny budou ale horší. Negativně zapůsobil náraz, kdy se chladné počasí proměnilo ve velmi vysoké teploty,“ upozorňoval předseda prachatické společnosti Prima Agri Petr Němec.
Ten ale také upozornil, že o obilí vzrůstá zájem, a proto jeho ceny mírně rostou. „Výkyvy jsou ale nepředvídatelné. A platí, že se jedná o ceny v zahraničí, u nás se nic nezměnilo,“ uzavřel Němec.