Nabízejí prožitek z přírodních okruhů, historické zajímavosti a architekturu městských okruhů. Jen jediná ale spojuje přírodu s historií a věnuje se hornictví na Prachaticku a jeho pozůstatkům ve volné krajině.

Hornická naučná stezka Albrechtovice má za sebou rok své existence. „Ze zápisů v návštěvní knize, která je u zastavení štola, vyplývají pozitivní ohlasy. Stezka zpříjemňuje procházku z tábořiště od Křišťanovickém rybníku na Libínské Sedlo nebo po Zlaté stezce,“ uvedl autor myšlenky naučné stezky a její realizátor Bohumil Toms. Svou stopu zápisem v návštěvní knize tak zanechali školáci i dospělí nejen z nejbližšího okolí, ale jsou zde zápisy od návštěvníků z Prahy či z hornického města Jílové u Prahy. „Stezka si své návštěvníky postupně nachází, i když za jediný rok existence se ještě příliš bilancovat nedá,“ připouští Toms. Aby se zlepšilo povědomí veřejnosti o hornické naučné stezce, od podzimu loňského roku si Bohumil Toms pohrával s nápadem uspořádat den otevřených dveří. Došlo na něj ale až minulou sobotu.

A kdo přišel, rozhodně nelitoval. Vedle procházky lesem v sousedství Zlaté stezky se po pěti zastaveních hornické naučné stezky mohl každý, komu v tom nebránil nepřekonatelný strach, podívat i do štoly. „Ta je normálně během roku zabezpečená proti vstupu a pro veřejnost nepřístupná. Ale právě při dni otevřených dveří jsme udělali výjimku. Pro vstup do štoly je potřeba mít ochrannou přilbu a svítilnu, které tu normálně nemáme a pro dnešní den nám je zapůjčil provozovatel grafitových dolů v Českém Krumlově,“ přiblížil Toms část nabídky propagační akce před vstupem do štoly. Ale to nebylo zdaleka vše.

Jen několik desítek metrů od odbočky ke štole si mohli zájemci na brodu Zlaté stezky přes Farský potok vyzkoušet rýžování zlata. „To připravili naši kamarádi z Českého klubu zlatokopů. Návštěvníci si mohli sami zkusit, jak se zlato rýžuje vlastně stejným způsobem již tisíce let z říčních náplav. A rýžovalo se pravé zlato, ve zlatinkách velkých kolem jednoho milimetru. Členové NGO Dřípatka zase připravili pro všechny poznávací přírodní test, který si mohli zkusit stejně malí, jako velcí,“ dodal Toms.

Už příští týden se do Albrechtovic vydá skupina seniorů z Týna nad Vltavou a ohlásili se i zájemci z Tábora. „Musím říci, že jsem zatím spokojený s tím, jak stezka žije a snad bude žít i dál,“ doufá Bohumil Toms.