Mírná zima

„U nás naštěstí nebývají zlé zimy, ani sněhu není tolik, abychom ho nemohli zvládnout. Komunikace, které vedou obcí, mají na starost Technické služby. Chodníky uklízí naše četa, která má k dispozici nářadí potřebné k podobným akcím,“ vysvětlil situaci v Netolicích starosta města Oldřich Petrášek s tím, že v současné době stále platí starý rozpočet, který se zimní údržbou počítá. „Každá mince má ale dvě strany. Na jednu stranu si myslím, že je správné, že se obec stará o svá prostranství. Na druhou stranu, každý by si měl nejprve zamést před svým prahem. Chodníky v zimě byly jednou z mála věcí, o kterou se v obci ještě měli lidé starat, a která se po nich chtěla. Teď už nebudou mít vztah ani k tomu,“ dodal starosta Petrášek.

Zatímco se obce v nížinách na letošní zimu nějak zvlášť nepřipravují, nová vyhláška zvedla vlnu emocí zvláště v podhorských a horských obcích. V místech, kde může za noc napadnout i půl metru sněhu, tato vyhláška totiž může způsobit opravdové problémy.
„Připadá mi to jako sabotáž na malé obce. Je jasné, že to nebude problém v Praze, kde napadne za rok deset centimetrů sněhu. U nás je navíc zcela nesouměřitelná hustota zástavby. Stachy mají ve správě padesát kilometrů silnic, na to máme k dispozici dva traktory. Vyhlášku se chytáme řešit pronájem vozidla, které bude na úklid chodníků uzpůsobeno. V první řadě se budeme starat o komunikace, aby se lidé dostali alespoň do práce. Nemám ale vůbec odvahu tvrdit, že bychom to mohli zvládnout všechno, zejména kdyby udeřila nějaká větší nepřízeň počasí,“ uvedl starosta Stach Stanislav Princ.

Všechno nestihnou

Podobné problémy budou mít i ve Zdíkově. „Snažíme se udržovat hlavní tahy chodníků v obci. Už teď ale vím, že všechno zkrátka nezvládneme. Staráme se ještě o osm přilehlých osad, tam budeme stále spoléhat na pomoc obyvatel. Tohle rozhodnutí je zcela nesmyslné, a mohl ho udělat jen někdo, kdo vůbec nezná poměry,“ zlobil se zdíkovský starosta Zdeněk Kantořík.

Podle jeho slov loňská zima vyšla obec na osm set tisíc korun, předpokládané výdaje na letošní zimu by byly kolem dvou milionů, pokud by se obec rozhodla vyhlášku dodržet. „Ani jí ale dodržet nemůžeme, protože bychom celý obecní rozpočet utratili jen za úklid obce v zimním období. Nechápu, jak někdo takové nařízení může myslet vážně,“ zakončil Zdeněk Kantořík.