Někdo měl v životě větší štěstí, jiný menší.
Takový ale život je a musíme ho tak brát. Stejného názoru je i dvaasedmdesátiletá Antonie Knapková, kterou před jedenácti lety zavedly do domu s pečovatelskou službou osobní důvody. Ne, že by ale brala svůj pobyt negativně, spíše naopak. Našla pohodu a klid, kterých si moc užívá.
„Už od počátku bydlím pořád ve stejném bytě a jsem moc ráda, že jsem se tady tak dobře uhnízdila. Dříve jsem bydlela ještě s jednou paní, později se svým bratrem, o kterého jsem se starala. Byl totiž vážně nemocný. Bohužel mě ale před třemi lety opustil navždy a od té doby jsem v bytě sama,“ vzpomněla na svou smutnou minulost Antonie Knapková.
I přesto má seniorka stále pozitivní přístup ke světu a všem lidem, co ji obklopují. Společnost má ráda, a proto se na balkoně, který je na jejím patře, pravidelně schází se svými sousedkami. „A doopravdy jde jen o sousedky. Na patře máme ještě jednoho pána, ten ale svůj čas většinou tráví na své zahrádce. Je to tedy ryze ženské klábosení,“ s úsměvem prozradila seniorka.
Dveře do svého soukromí ale Antonie Knapková otevírá dál. Přiznala, je vášnivou kuchařkou, a tak předtím, než ji začala zlobit kolena, vyvařovala pořád. „Samozřejmě, že nejčastěji se na mém jídelníčku objevovala klasická staročeská jídla. A protože má nejmladší dcera bydlí s rodinou také v Prachaticích, mnohdy jsem jim jídlo donesla, aby ochutnali. Jinak ráda peču, často tak mám štrúdl, ale i koláčky z kynutého těsta nebo drobenkové buchty. Nejvíc ale určitě peču o Vánocích,“ přiznala.
Dnes už je Antonie Knapková po operaci jednoho kolene a čeká ji operace druhá. „To už si moc vyvařovat nemohu, a tak si nechávám donést oběd od našich šikovných pečovatelek. Ale musím říct, že ani dcera nezůstává pozadu, něco dobrého mi pravidelně také nosí,“ přiznala s tím, že nedávno se vrátila z lázní, kde se zotavovala.
„A doslova jsem si měsíční pobyt užila. Vedle koupelí, masáží nebo bahenních zábalů jsem se tam seznámila i s neobyčejně milou a hodnou doktorkou a dalším personálem. Klidně bych si dala ještě jeden měsíc,“ vzpomněla na pobyt.
A protože už seniorce výlety na dlouhé tratě téměř skončily, většinu času tráví v klidu svého dlouholetého domova. V jejím pokoji proto nesmí chybět televize, ale také knížky. Čte totiž téměř každý den.
„Knížkami mě zásobuje má vnučka, nouzi určitě nemám. Samozřejmě pročítám i noviny. Chci vědět, co se nejen v Prachaticích, ale třeba i na naší politické scéně děje,“ tvrdila. Ani o úklid se Antonie Knapková nemusí bát. Nejen o něj se totiž postarají pečovatelky, jejichž služeb obyvatelka bytu často využívá. „Nechávám se třeba dovézt pro léky, k doktorovi, pečovatelky mi nosí i obědy. Zařizují prostě vše, co potřebuji. Teď se chystáme na mytí oken a výměnu záclon. Když prší nemá to cenu, tak vždycky čekáme, až se udělá hezky,“ plánovala Antonie Knapková
Svůj domov by za nic nevyměnila. Je v domově spokojená a především má svůj klid, který si po těžkých chvílích prožitých v minulosti rozhodně zaslouží.

DPS ulice SNP

Adresa: SNP 559, Prachatice

Pečovatelská služba oblastní charity Vimperk poskytuje podporu či pomoc lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, nemoci, zdravotního postižení nebo se ocitli v nepříznivé sociální situaci.. Služba poskytuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, například v osobní hygieně, stravování, ale také zajištění chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a jiné.