Začal totiž hořet jejich dům, který se za několik desítek minut stal na dlouhou dobu neobyvatelným. Drama nakonec skončilo dobře v tom, že nikdo z obyvatel domu nebyl zraněn.

Po nahlášení požáru vyrazily na místo tři cisterny z centrální stanice Prachatice a dále pak jednotky dobrovolných hasičů ze Záblatí, Lažiště a Vlachova Březí.

Rychlý zásah

Po příjezdu k rodinnému domu hasiči zjistili, že se jedná o dvojdomek, kdy byly požárem zasaženy obě obytné části. Požár se poté rozšířil i na půdu krov a střechu. Hasiči vnikli do domu v dýchacích přístrojích a začali provádět lokalizaci požáru uvnitř i zvenku a v dalších částech domu.

Uvnitř se nacházel nezletilý mladík, který byl okamžitě vyveden. Požár se poté podařilo zlikvidovat přibližně ve tři čtvrtě na šest odpoledne. Příčinou jeho vzniku byla podle vyšetřování nevhodná manipulace se žhavým popelem.

Pomohla charita

V takové životní situaci, jaká postihla tyto dvě rodiny ze Záblatí, je pak důležitá pomoc ostatních lidí. „Ve spolupráci s Farní charitou Prachatice jsme oběma čtyřčlenným rodinám nabídli pomoc. První rodina ji přijala a nyní jsou její členové ubytováni právě v budovách farní charity v Záblatí a v Prachaticích. Druhá rodina si bydlení zajistila sama. Věci, které se podařilo zachránit, jsme umístili do budovy bývalé školy,“ sdělil starosta Záblatí Vladislav Klabouch.

Mohou zůstat

Jan Hejna z prachatické farní charity potvrdil, že rodina může zůstat až půl roku. „Nepředpokládám, že to bude tak dlouho, ale možné to je. My rodině poskytneme všechny základní věci. Budou mít kde přespat, umýt se a najíst. Přitom se snažíme, aby ceny za tyto služby byly co možná nejnižší,“ řekl Jan Hejna. Samotné poškozené rodiny se i přes snahu Deníku nepodařilo kontaktovat.

„Doufám, že se jim brzy podaří dům dát do pořádku, aby se mohly vrátit tam, kde je to jejich pravý domov,“ řekla jedna z prachatických občanek Jana Novotná, s níž by jistě souhlasili všichni lidé.

Odhadnuté škody na domu byly vyčísleny na šest set tisíc, ty na srdcích obou rodin jsou nevyčíslitelné.