Jedná se o část vozovky mezi obcí Zdenice a Prachaticemi, přesně ve směru od Zdenic sjíždějí řidiči z poměrně strmého kopce směrem k prachatické nemocnici.

Změna klimatu

Hned na začátku kopce byly u kraje vozovky stromy, které jsou nyní vykáceny, takže je zde zprava velký sráz, který není nijak zabezpečený. Zatím se zde naštěstí nic nestalo, ale případná kolize vozidla by mohla mít tragické následky. Auto by totiž mohlo ze srázu padat několik desítek metrů po strmé stráni.

„V tomto úseku došlo k nutné těžbě, takže zde vzniklo nebezpečné místo. Prostor je nyní otevřený, proto hrozí častější náledí, navíc je v místě poměrně prudké klesání a dvě ostré zatáčky, tím se nebezpečí ještě zvyšuje,“ vysvětlil vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

Dají si pozor

Přímo na místě hodnotili vzniklou situaci na vozovce i samotní řidiči. „Je fakt, že když se podívám na vozovku je dnes opravdu hodně namrzlá a pokud bych byl nucen jet příliš blízko krajnice, mohl bych dostat smyk a pak by to bylo hodně nebezpečné. Ten sráz je opravdu veliký a auto by se pořádně kutálelo,“ řekl jeden z řidičů Miloslav Horejšek.

Opatrnost

Vedoucí dopravního inspektorátu apeluje právě na řidiče, aby ve zmíněném úseku dbali zvýšené opatrnosti a přizpůsobili jízdu svého vozidla vlastnostem vozovky. Přímo na místě se Prachatický deník přesvědčil o možném riziku, vozovka byla zledovatělá a auto je hůře ovladatelné.

Svodidla

„Určitě to bude podnět k zamyšlení pro správce vozovky a my budeme podávat návrh k tomu, aby se zde instalovala svodidla. Než by se tak stalo, měla by se zde výrazné omezit nejvyšší povolená rychlost. Myslím, že i omezení na sedmdesát kilometrů v hodině by nyní bylo málo. I banální nehoda zde může mít nyní velmi vážné následky,“ konstatoval Martin Grožaj. Úprava úseku bude v současné době rozhodně prioritou. „Jedná se o poměrně frekventovanou silnici. Je zde celkem nebezpečné klesání a zatáčky. Určitě vyzveme krajský úřad, který je správcem vozovky, aby situace byla řešena,“ doplnil Martin Grožaj. Ten věří, že se záležitost podaří vyřešit co nejdříve, a řidiči tak nebudou příliš dlouho ohroženi.

Kácet museli

Důvod, proč musely být stromy vykáceny, vysvětlil místní hajný. „Přilehlý les v loňském roce narušil orkán Kyrill. Nyní jsme mohli při každém větším větru očekávat, že spadnou další stromy. Proto bylo lepší vykácet ho celý a ne sem jezdit pokaždé, když vítr vyvrátí dva nebo tři stromy. Zároveň jsme tím předešli dalším problémům, kdy mohly některé stromy spadnout přímo na vozovku a ohrozit řidiče,“ sdělil hajný.