To je případ i Základní školy ve Zbytinách. Dva dny před začátkem nového školního roku tu bylo i na tak malou školu docela rušno. Sešla se tu nejen ředitelka Hana Klodnerová s jedinou učitelkou Lenkou Třískovou, ale i vedoucí školní kuchyně a kuchařka v jedné osobě Miluše Faltýnová. Vše se zde chystalo na příchod čtrnácti dětí.
Samotná příprava na nový školní rok je hodně podobná té, která se děje na velkých školách. Určitě to není tak, že se 30. června škola zamkne a otevře se až prvního září. „Je to prakticky stejné, jen tím, že máme méně dětí a méně prostor, je to trochu snazší. Ale zase je nás na to méně,“ dodává Lenka Třísková.
Nejvíce se mohou na nový školní rok těšit prvňáčci. „Ti dostanu prvního září ve škole balíček v hodnotě tisíc korun. Mají tam základní pomůcky, pastelky, vodovky, pracovní sešity, učebnice. Funguje tady letitá dohoda s rodiči, že škola nakoupí všechno potřebné a rodiče jí to pak uhradí, aby nemuseli nic shánět,“ vysvětluje ředitelka. Podle ní se dalších novinek dočkají děti až v průběhu roku. „Dostali jsme dotaci z Evropské unie přes 350 tisíc. V září začneme jednat s firmou o novém vybavení výpočetní technikou. Zatím nevíme, jak nám vyjdou finance. Rády bychom, kdyby se nám podařilo koupit interaktivní tabuli do obou tříd a ještě doplnit vybavení počítačové učebny,“ zvažuje ředitelka Hana Klodnerová možnosti.
Právě na počítače si zejména děti rychle zvykají. „Programů máme spoustu, takže se nám daří pokrýt prakticky všechny předměty. Děti se s počítači učí hodně rychle. Slouží i pro starší děti z útulku, školáci sem chodí i na internet, hlavně po ránu, než začne škola,“ uvedla Lenka Třísková. Menších úprav si všimnou spíše rodiče. „V části budovy se měnily radiátory, malovala se šatna a právě se maluje jídelna a kuchyně,“ dodává ředitelka.
I když by se mohlo zdát, že zbytinská škola stojí hlavně na tamních dětech, opak je pravdou. „Velká část dětí chodí do naší školy z dětského domova v Korytě. Pak sem dojíždějí děti z Křišťanova, Arnoštova, ze Sněžné a samozřejmě docházejí děti ze Zbytin,“ shrnula stav žáků Hana Klodnerová. Letos mají ve škole naštěstí dost prvňáčků. „Budou čtyři, ale měli jsme jich i sedm. Naštěstí se nám daří obsadit všech pět ročníků, ale pořád jsme pod limitem šestnácti žáků, takže jedeme na výjimku. I když jsme měli i dvacet sedm žáků. To jsme tu byly tři i s vychovatelkou. Ale už druhým rokem jsme tu jen dvě, a to včetně odpolední družiny a kroužků. Není tu nikdo, kdo by se chtěl práci s dětmi po školním vyučování věnovat. Družina funguje při základní škole do půl třetí. Většina dětí odjede chvíli po druhé, zbytek je tu do půl třetí, ale byly by tu i déle. Občas sem za námi zajdou i děti, které přijedou ze školy z Prachatic,“ připomněla Hana Klodnerová.
To, že některé děti odjíždějí do školy ze Zbytin jinam, Hanu Klodnerovou i Lenku Třískovou mrzí. „Záleží to na rodičích. Někteří jsou rádi, že mají školu přímo ve Zbytinách, to platí i o dětech, které k nám dojíždějí z dětského domova v Korytě. Jiní zase dají děti do školy raději do Prachatic už od první třídy. Obec tady přitom dává rodičům každého prvňáčka příspěvek pět tisíc, ale ani to některé rodiče nepřesvědčí. Je to škoda. Hodně věcí děláme s rodiči společně, ať už jde o různé programy nebo třeba o výzdobu školy. Na druhou stranu nás těší, když za námi děti, které jezdí do Prachatic přijdou a v jiné škole se jim daří. Teď třeba náš bývalý žák nastoupil na víceleté gymnázium,“ pochlubila se ředitelka zbytinské základky, zatímco mi ukazuje postupně třídy i družinu.
Na hodnocení úspěchů nového školního roku je ale zatím brzy. V době naší návštěvy totiž do jeho začátku zbývaly poslední dva dny.
Malá škola má nespornou výhodu právě v menším počtu dětí. Učitelky tak mohou věnovat více času samostatné práci s jednotlivými žáky. Navíc mohou starší děti pomáhat těm mladším.
Paradoxně je mínusem právě menší počet dětí. Obce stojí provoz školy pak více peněz a musejí žádat o výjimku z počtu žáků. Ne vždy se také podaří mít v každém ročníku alespoň jednoho žáka.