Oproti loňským závodům povede trasa pouze okrajovou částí Vitějovic, místním to ušetří dlouhé čekání na přestávky mezi starty, aby mohli do obchodů s potravinami nebo vůbec vyjet z obce.

Rychlostní zkoušky odstartovaly loni kolem osmé hodiny a končily zhruba ve čtyři odpoledne. I když mezi jednotlivými starty měli lidé na přechod přes komunikaci či z Vitějovic na jiné místo několik desítek minut, na půl dne byl průjezd obcí uzavřen.

„Neustále vyhledáváme nové tratě také podle počtu kilometrů. Tři rychlostní zkoušky směrem ze Lhenic přes Hořikovice, Vrbici do Vitějovic nám tento počet dávají,“ doplnil generální manažer soutěže Karel Švec se slovy, že dobrou zprávu má i pro závodníky, změny totiž závody nijak nezkomplikují.

Aby na osmdesáti kilometrech nenastaly při průjezdu potíže, organizátoři museli nejprve celou cestu projet.

„Minulý týden v úterý jsem celou trasu projel. Na základě toho jsem nechal některé úseky na okruhu z Vitějovic spravit na naše náklady,“ uvedl Karel Švec. Podle jeho slov je nejdůležitější věcí hlavně bezpečnost při závodech a někteří lidé uvítají, že přístup skrz obec a i z Vitějovic do Prachatic budou mít bezproblémový.

Vitějovičtí se také nemusejí bát, v případě poškození jejich majetku, zídky u domu, oplocení či majetku obce, budou náklady na opravy platit pouze pořadatelé závodů.

„Závady zjišťujeme s pořadateli vždy po skončení závodů, kdy projedeme celou trasu, ale dosud žádné závady či poškození soukromého majetku hlášeno nebylo,“ dodal starosta Vitějovic Jan Pech. Obec dává pouze souhlas, že auta mohou jezdit na katastrálním území a že poskytne k závodům obecní cesty. „Když je před samotnými závody nutná oprava cesty, vše si zajišťují pořadatelé,“ doplnil Jan Pech.