„Může se proto ale stát, že nebude splavná dlouho,“ varují pracovníci Informačního střediska Stožec.

 

Okamžitá reakce

„Snažíme se vyjít vodákům vstříct, proto okamžitě také reagujeme na stoupání hladiny. Řeka má z hlediska biotopu evropský význam,“ poznamenal včera tiskový mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

Se zákazem sjízdnosti Vltavy se vyprázdnil kemp na Soumarském mostě.

Vylidněný kemp

„Letos se jednalo o první zákaz, porvé klesla hladina tolik, aby vodáci nemohli sjíždět v tomto úseku Vltavu. Jakmile ale byl tento zákaz vydán, začali houfně opouštět kemp,“ uvedl jednatel provozovatele kempu Zdeněk Oubrecht.

Hra na čekanou

Jeho slova potvrdila včera dopoledne i správkyně kempu části „B“ Eva Klementová: „Lidi samozřejmě nebyli spokojeni, nelíbilo se jim to. Jakmile se o zákazu dozvěděli, sbalili se a odjeli domů. I když byl ráno zákaz splouvání zrušen, bude chvíli trvat, než se o tom dozvědí a začnou se vracet, v tuhle chvíli je tu takřka prázdno.“

Prázdné židle

„Je to znát,“ odpovídá na otázku, zda ubylo strávníků a celkově hostů, provozovatel hospody na Soumarském Mostě Jaroslav Maxa. Celkově je ale podle jeho slov letošní sezona slabší než předchozích několik let. „Například 1. července jsem napočítal v kempu sedm stanů, to nepamatuji,“ říká. Dodal, že výhodou je, že nyní už není hospoda orientovaná jen na vodáky, ale i na pěší a cykloturisty.

„Limit, který určuje, zda je Vltava splavná, se v letošním roce neměnil. I když se o změně jednalo, zůstal stejný. Tím, že když je ve Vltavě málo vody, přestane se sjíždět, ukazuje mimo jiné člověk úctu vůči přírodě. Pro řadu živočichů a rostlin je tento úsek Vltavy posledním útočištěm,“ říká k nutným limitům tiskový mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné obasti Šumava.