Podle jejích slov nejprve VZP přiznávala tento příspěvek dětem se čtyřmi záněty dolních cest dýchacích, o čtrnáct dní později pak v tiskové zprávě generální ředitel Jiří Rod píše, že je tento příspěvek určen dětem se čtyřmi záněty dýchacích cest bez specifikace.

„Pokud se příspěvek týká jen dětí se záněty dolních cest dýchacích, nemá jich na příspěvek mnoho nárok, nestává se, že by dítě onemocnělo čtyřmi pneumoniemi v jednom roce,“ říká dále Martina Pařízková.

„V současné době vyhodnocujeme čerpání tohoto příspěvku v jednotlivých krajích. Dosud dle platného pokynu je to tak, že jednorázový příspěvek osm set korun na očkování proti Streptoccocu pneumoniae je poskytován dětem, které mají minimálně 4 záněty dolních cest dýchacích za jeden rok. Pokud vyhodnocení, které bude uzavřeno koncem září, ukáže, že ve fondu prevence zbývá dostatek peněz na tento příspěvek, zpětně s platností od 1. července letošního roku zmírníme podmínky. A to v tom smyslu, že příspěvek bude poskytován při 4 zánětech dýchacích cest ročně,“ upřesnila pro Deník Tereza Květoňová z Ústředí VZP.

Doplnila, že i ten, kdo nyní na příspěvek nedosáhl, si bude moci o něj v případě, že ve fondu zbydou peníze, znovu požádat a bude mu vyplacen. „O této změně bychom včas informovali,“ dodala Tereza Květoňová.

V každém případě platí, že rodiče, kteří chtějí čerpat příspěvek na očkování, musejí doložit potvrzení od lékaře a splnit další podmínky.