V Prachaticích odběratelé tepla zaplatí více už za tento měsíc. Od října je totiž ve městě teplo dražší.

Deset procent

„Jedná se o zdražení ve výši zhruba deseti procent,“ potvrdil včera jednatel společnosti Tepelné hospodářství Prachatice s.r.o. Vladislav Zoch.

Podle jeho slov je nárůst ceny ovlivněn zdražováním plynu. „Samozřejmě, že nezdražujeme o své vůli. Jedná se o vynucený krok vývojem ostatních cen,“ poznamenal včera jednatel. Podle jeho slov už od roku 2003 má prachatické tepelné hospodářství hranici, kterou v absolutní výši fixních nákladů nepřekročilo.

Průměr

Zdražení je tak o zhruba 50 korun za jeden gigajoul, podle statistik jedna domácnost na topení a ohřev vody spotřebuje v průměru 50 gigajoulů ročně. Jedná se však o hrubý odhad, který se domácnost od domácnosti samozřejmě liší, a to podle počtu obyvatelů domácnosti a spotřebě.

I v Prachaticích platí, že čím více lidé šetří, tím dražší mají v konečném důsledků odebraný gigajoul.

Zdražení připravují také Netoliční. „Podle mých informací budeme zdražovat, ale zatím nemám přesnou cenu, o kolik to bude,“ uvedl včera starosta města Netolice Oldřich Petrášek.

Doplnil, že by se ovšem nemělo jednat o markantní navýšení ceny a domácnosti by měly zaplatit o moc více.

Také podraží

O zdražování mluví i Vimperští. Jednání o případném zvyšování by mělo být v pondělí, kdy se sejdou radní. Následně by mělo být stanoveno, o kolik procent zaplatí místní domácnosti více.