Městské kulturní středisko se letos totiž ještě v mnohem větší míře rozhodlo oživit prostory této dominanty města a téměř dvě třetiny pořadů Léta pod Boubínem umístilo právě sem. „Asi by nebylo těžké a možná i nezajímavé přenést tyto akce na náměstí, do letního divadla, nebo například i na Vodník a lidí by přišlo pravděpodobně téměř stejně. Ale pro nás je tak trochu noční můrou představa, že máme ve městě, navíc na kopci, turisticky zajímavou dominantu, která je přes léto mrtvá,“ vysvětlil důvody letního stěhování na zámek Petr Moravec z Městského kulturního středidka ve Vimperku.
Pro pořadatele z toho však vyplývá hned několik problémů. „Jednak je třeba podniknout některé věci z hlediska bezpečnosti, protože zrovna arkády v moc dobrém stavu nejsou, pak je problém s vodou a hlavně s elektřinou, která má poměrně slabý příkon. Oříškem je i malá vstupní branka, která je jediným přístupovým místem a nedovolí dovnitř umístit větší stánek nebo mobilní WC. A vyřešit všechny tyto problémy si vyžádá nemalé náklady,“ vypočetl jen část překážek, které v těchto dnech zaměstnanci kulturního střediska řeší, technik Bohuslav Prchal.
Přesto je vimperský kulturák přesvědčen, že oživení zámku během léta je nutným krokem.
„Nevím o městě, které by takovéto možnosti nevyužilo. Ty prostory mají velký potenciál a lze jen doufat, že se v blízké době najde nějaká koncepce, která by konečně budoucnost zámku a přilehlých prostor vyřešila,“ zakončil své úvahy nad zámkem, jež je v držení Správy Národního Parku, Petr Moravec.