Právě stěhování knihovny se stalo takovým kamenem úrazu, že se budou muset zastupitelé sejít ještě mimo řádný termín jednání, a to už za čtrnáct dní. „Spěcháme, termín podání grantů je 14. března," řekl na úvod starosta Pavel Dvořák .

Otázka peněz

Už ve chvíli, kdy neoficiální informace začaly pronikat mezi obyvatele města, se začalo diskutovat o tom, zda je to dobrý nápad. „Jedná se především o ekonomický krok. Provoz knihovny i městské policie ve stávajících budovách stojí ročně půl milionu. Na TKB doplácíme na nevyužité prostory milion a půl ročně,“ vysvětlil navrhovaný krok starosta města Pavel Dvořák.

Pokud by zastupitelé stěhování schválili, požádalo by město o dotaci na revitalizaci, prostory pro knihovnu by upravilo tak, aby byly vyhovující včetně moderního interiéru v mnohem větších prostorách.

I když, jak se zdá, se zaměstnankyně knihovny se stěhováním smířily, boj nastává o prostory. Vybraly si jiné, než které chce poskytnout město. Nelíbí se jim, že by byly ve dvou patrech, i když v jednom by byl jen archiv. „Jak často do něho chodíte,“ tázal se k tomuto argumentu starosta Pavel Dvořák. „Minimálně několikrát týdně,“ odpověděla vedoucí knihovny Milada Šmídová.

Zastupitel Jaroslav Zámečník chtěl znát přesná čísla, kolik město ušetří. A právě v tuto chvíli se strhla diskuze na téma, proč se budova za 9,7 mil Kč kupovala a jak ji využít mezi starostou a bývalým místostarostou Jaroslavem Zámečníkem.

Do debaty se vložil i tajemník městského úřadu Zdeněk Ženíšek, který vysvětlil, že existuje komplexní záměr na využití celé budovy a prostory, jež si knihovnice vybraly, jsou zapotřebí pro jiné odbory, například pro část odboru vnitřních věcí. I to ale u některých vyvolalo polemiku.

Musejí chvátat

Aby město mohlo požádat o dotaci na revitalizaci knihovny, musí rozhodnout zastupitelé co nejdříve. Termín pro podání žádosti o pětimilionovou dotaci je totiž už v polovině března.