„Problém je, že nikdo dnes neodhadne, jak dalece se ceny pohnou, protože zdražení jedné věci ovlivní ceny jinde, a tak v prognózách zatím každý vyčkává a všechny odhady mohou vzít za své,“ postěžovala si nad nejasnou situací účetní MěKS Vimperk Marcela Becková.

Přesto rozpočet má již kulturák připravený a vyjde-li vše podle předpokladu, stane se kultura jednou z mála oblastí, které peněženku více nezatíží. „Museli jsme hledat rezervy v provozní části rozpočtu, a tak by se zvýšení daní a energií na vstupném promítnout nemělo. I když to bude těžké, protože jen poštovné má vzrůst o téměř čtyřicet procent, a to znamená velký nárůst třeba v distribuci filmů. I nadále počítáme s bezplatným pronájmem pro vimperské spolky a jediná oblast, kde ceny vzrostou, je komerční pronájem,“ prozradila rozpočtové úvahy Marcela Becková.

Druhou oblastí, která má vliv na výši vstupného, jsou honoráře a ceny za filmové půjčovné. „S radnicí jsme se dohodli, že by bylo dobré ceny zachovat a jednak pro to, aby kultura byla pro Vimperské stále ještě dostupná a za druhé zvýšení vstupného nemusí vždy v konečné podobě znamenat vyšší tržbu.

Horší je to u kina, protože tam minimální vstupné, které je u nás bez navýšení, určuje majitel filmové kopie a tady ještě nevíme, jak to bude v příštím roce vypadat,“ pokračovala účetní Becková. Nicméně dodala, že ve Vimperku udělají vše pro to, aby ceny měnit nemuseli.