Vzhledem k tomu, že je po staletí uložena v nevytápěném kostele, kde teplota v zimě klesá hluboko pod bod mrazu, tedy v podmínkách značně nepříznivých, byl zásah restaurátorů velmi potřebný.

"Křtitelnice byla v byla popraskaná, zkorodovaná a znečištěná. V minulosti v ní navíc byla značně neodborně opravená díra. Na prasklém víku byl kdysi pravděpodobně křížek," vyjmenoval některá poškození současný duchovní správce Vimperka pater Michal Pulec.

Jak uvedl, v Novém Boru vyrobili do křtitelnice skleněnou vložku, takže voda se již nebude nacházet v těle křtitelnice, což by mělo životnost křtitelnice výrazně prodloužit. Na víko byl nově vyroben a připěvněn křížek.

O pětašedesátitisícovou opravu se podělila zdejší farnost s krajským úřadem, když každá strana přispěla přibližně polovinou.

Jak vyplývá z nápisu na křtitelnici, daroval ji kostelu zámecký správce z Vimperka a Drslavic Karel Lipovský, a to roku 1607. Vedle toho je zde uvedeno i jméno tehdejšího faráře Jiřího Číka a patrona kostela pána Novohradského z Kolovrat. Navíc je tělo i víko křtitelnice ozdobeno rožmberskou pětilistou růží.

Křitelnice je tedy již od pátku na svém původním místě a prvního křtu se dočká přibližně za čtrnáct dní. Podle plánů farního úřadu by se měla časem v rukou restaurátorů ocitnout i ostatková skříň s kostrou sv. Inocence, mučedníka ze 4. století. To však bude již záležet na úspěšnosti při podávání žádosti o příslužné granty a dotace.

Jaroslav Pulkrábek