„Letošní vydání bylo prostřednictvím kalendária zaměřeno na zaniklé šumavské kostely, ten příští, který je v prodeji od poloviny letošního roku, se věnuje památným stromům a v roce 2009 bude kalendárium motivováno šumavskými zvyky a svátky. V těchto dnech v podstatě dávám dohromady rukopisy od více než dvacítky autorů a dohodli jsme se na některých kresbách a kalendáriu,“ představil vydané i připravované ročníky František Kadoch.

Ten začal spolu s dnes již nežijícím Vladimírem Vienerem a Josefem Černochem vydávat Šumavský kalendář již v roce 1992.

„Chtěli jsme navázat na velice slavné Steinbrenerovi kalendáře, které z Vimperka putovaly do 24 zemí a v roce 1930 jejich náklad dosáhl výše úctyhodných 34,5 milionů výtisků,“ nastínil historii šumavských kalendářů František Kadoch.

S ilustrátorem Josefem Černochem spolupracuje nejenom při přípravě kalendáře, ale i na svých třech posledních knihách a připravovaném slovníku Šumavské a pošumavské lidové mluvy.

„S panem Černochem se znám již léta. Od padesátých let učil na vimperské škole a pak se stal dokonce jejím ředitelem. Po osmašedesátém roce musel ze školství i z Vimperka odejít a za katedru se vrátil až po revoluci a učí dodnes,“ představil autora kalendářových kreseb František Kadoch. V kalendáři čtenáři každoročně nacházejí nejenom povídky a příběhy ze Šumavy, ale i recepty, zajímavosti a medailonky regionálních osobností.