Radní proto rozhodli, že se odbor investic a údržby musí pustit do oprav. „Chtěli bychom se do nich pustit nejpozději na jaře. Dochází tam totiž k úniku vody,“ potvrdila včera Alena Szabová z odboru investic a údržby. Nyní na tento odbor čeká zpracování rozpočtu a projektové dokumentace na opravu. Podle všeho budou nové rozvody vody hrazeny z rozpočtu města v rámci oprav.

Hledají zdroje

Na další akce, které jsou na hřbitově zapotřebí, se snaží získat město dotace. „Jedná se například o hřbitovní budovu, která je ve špatném stavu. Stavební povolení je sice hotové, ale ještě se snažíme získat finanční prostředky i z jiných zdrojů, než jen z našeho rozpočtu,“ poznamenala Alena Szabová.

Oprava zdi

Opravu by si zasloužila i hřbitovní zeď, z nejhoršího ji radnice nechala opravit vloni, nyní se snaží o další dotace na její rekonstrukci.

Ve výhodě je urnový háj. Tam, jak se zdá, je všechno v pořádku a letos tímto směrem žádné investice nepůjdou. „Kostel i kaple jsou po rekonstrukci,“ potvrdila Hana Pánová z odboru hospodářského a bytového.

Vzhledem k tomu, že odbor investic a údržby byl úkolem oprav teprve pověřen, není ještě k dispozici rozpočtová kalkulace.

Na položku pohřebnictví vyčlenila vimperská radnice v letošním rozpočtu tři sta devadesát tisíc korun.

„Uvítala bych věšák na konve, aby byly po ruce a na očích, a také bych uvítala více kontejnerů na odpad a to i uprostřed hřbitova,“ říká k případným změnám na vimperském hřbitově Růžena Blízková.

Marie Hadravová by prý uvítala automat na svíčky, který nedávno viděla na Moravě na jednom malém hřbitově. „Z těch jednoduchých věcí je to například posypat v zimě pořádně cesty, když je pohřeb a je tu hodně lidí,“ dodala.