„Tentokrát jsme se sešli po kulatých čtyřiceti letech. Vždy se začínáme sjíždět již ve čtvrtek a v neděli ráno rozjíždíme. Každý přijede tak, jak mu to čas dovolí. Jsme výborná parta a jezdí s námi i rodinní příslušníci. Sice nikdo nejsme tady z okolí, ale jsme s tímto místem spjati. Naše spolužačka zde zakoupila penzion. Na ten jsme před lety začali jezdit. Bohužel, před třemi lety zemřela, ale my sem jezdíme dál. Vždy se pokloníme její památce, zavzpomínáme na ni a společně posedíme,“ představil společnost v pravětínském penzionu Lumír Štrobl ze Strakonic. „Letos je to okořeněno tím, že se konají volby. A protože se sjíždíme z celé republiky, všichni si přivezli voličské průkazy a za chvíli vyrážíme do Vimperka volit,“ dodal.

Celá parta se na volby těšila a už v pátek si dávali volby nanečisto, jen tak na papírek. „Bereme to jako svou povinnost,“ zní jednohlasně. Na potvrzení svého odhodlání abiturienti ukazují právě lístek s výsledky svého soukromého hlasování. „Těsně před půlnocí z pátku na sobotu jsme si udělali předčasné volby. Všichni volili tak, jak budou za chvíli volit ve Vimperku,“ dodává Lumír Štrobl.

A jak dopadly volby na pravětínském penzionu? Do parlamentu by se dostalo dokonce osm subjektů, ale to bylo dáno tím, že každý hlas měl více než pět procent: TOP 09 35,35 %, Věci veřejné 23,35 %, ODS 11,8 %, Dělnická strana, Pirátská strana, ČSSD, Suverenita a KSČM po 5,9 %. Tyto výsledky byly vyhlášeny hned po půlnoci. „Seděli jsme pak do tří do rána, ale k žádnému přesvědčování o změně volby nedošlo, všichni mezi sebou své názory respektujeme,“ potvrdili všichni přítomní. „Museli jsme udělat nácvik voleb, aby někteří nezapomněli, koho vlastně chtějí volit,“ ozvalo se se smíchem z pléna.

Čtyřicáté výročí od maturity však nebylo jediným důvodem k oslavě. „Máme tady snoubence, kteří se budou za čtrnáct dní brát, tak jsme to také řádně oslavili. Ženich je dokonce baronem, takže i jedna z našich spolužaček bude brzy šlechtičnou,“ upřesnil Štrobl.

Pro Evu Soukupovou a Vladimíra Kretzera tedy byla volba do sněmovny jasná. „Jako šlechtic samozřejmě volím Karla Schwarzenberga, vždyť je to vlastně můj nadřízený,“ dodává s úsměvem budoucí novomanžel Kretzer.

Po vydatné snídani s patnácti druhy pečiva, pěti druhy ovoce a trochou uzeniny se v půl jedenácté vydala kolona z Pravětína do Vimperka. Protože měli všichni voličské průkazy, mohli si vybrat, kde odevzdají hlas. Volba padla na okrsek číslo 1 v Základní škole T.G.M. Vimperk. „Jsou tady dva okrsky, ale jdeme do jedničky,“ zavelel ostatním Vladimír Kretzer.

Někteří ze srazu sice již měli odvoleno z pátku, ale přesto se najednou objevilo u volební komise patnáct voličů s voličskými průkazy. V tu chvíli začal pěkný mumraj, tolik voličů se v místnosti sejde jen ojediněle. Komise musela všechny zapsat do volebních archů, zkontrolovat doklady, vydat volební lístky těm, kteří nejsou z Jihočeského kraje. Dobrou půl hodinu se měla komise co otáček. A zákon schválnosti? Ten rozhodně funguje na sto procent. V té chvíli, kdy byla místnost plná abiturienty, začali se hrnout i voliči z Vimperka. „No, to je něco. Taková fronta, to se na volby raději vykašlu,“ zhrozil se při vstupu do místnosti jeden z vimperských voličů. Ale komise zachovala chladnou hlavu a domácí nemuseli na nic čekat a mohli odvolit. „Třeba nám voliči z jiných míst pořádně zvednou procento účasti tady u nás,“ pochvaloval si předseda komise při pohledu na zástup voličů.

„Koho to vlastně máte v jižních Čechách na kandidátce? Sice to mé rozhodnutí, kterou stranu budu volit, neovlivní, ale hledám, zda je tady nějaké známé jméno,“ probírá se nahlas před volbou lístky jedna z voliček s voličským průkazem.

„Hlavně, aby přišlo dost lidí a dopadlo to alespoň trochu podle toho, jak dopadly ty naše včerejší předčasné volby v Pravětíně,“ shodují se bývalí studenti Střední školy zemědělské a technické v oboru veterinárním z Českých Budějovic a nasedají zpět do aut, aby pokračovali v oslavě čtyřiceti let od maturity. „Hned večer ještě ty volby oslavíme,“ loučí se.