Od posledních sněmovních voleb lidé změnili i názor. Zatímco tehdy na Prachaticku zvítězila ODS, když měla o téměř dvě a půl procenta více voličů. To letos se situace obrátila a Prachaticko je jedním ze tří bývalých okresů jižních Čech, kde má větší podporu oranžová ČSSD. Ta zvítězila také na Strakonicku a Jindřichohradecku. Zásadní rozdíl ovšem ODS na Prachaticku zaznamenala v počtu získaných hlasů. Od voleb v roce 2006 v regionu přišla o téměř polovinu voličů. Velký úbytek sympatizantů má ovšem také ČSSD (srovnání najdete v tabulce u článku). Nejméně lidí pak ztratila KSČM, která měla v těch letošních volbách téměř stejně početnou základnu svých příznivců.

Prachatický starosta Jan Bauer vedl jihočeskou kandidátku ODS. S volbami je podle svých slov spokojen a neskrýval nadšení s tím, že jižní Čechy jsou jedním z mála krajů, kde ODS zvítězila.

Porážku na domácím hřišti ale nese o poznání hůře. „Samozřejmě mne těsná porážka v okrese i v Prachaticích samotných mrzí. Na druhé straně se to tak trochu i dalo čekat, protože bylo nutné udělat několik nepopulárních kroků,“ uvedl k výsledkům na Prachaticku Jan Bauer. S rozhodností sobě vlastní dodal, že pravice nesmí promarnit šanci na sestavení středopravicové vlády.

Na vítězné náladě Bauerovi neubral ani fakt, že jihočeští voliči více kroužkovali jeho kolegu Michala Doktora. Toho tak dostali na první místo v seznamu poslanců a Jan Bauer zůstal druhý.