V největším městě regionu, v Prachaticích, je připraveno devět volebních okrsků. „Žádná změna oproti jiným volbám nenastala. Nebylo potřeba okrsky rozšiřovat, ani žádný ubrat,“ upřesnila v týdnu Eva Kuttenbergová z odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Prachaticích. Změny podle ní nejsou ani na jednotlivých kandidátních listinách, nikdo z kandidátů od úmyslu stát se zastupitelem neustoupil.

Volební okrsek č. 9 pak bude také pro pro pacienty prachatické nemocnice. „Zastupitele ale mohou volit jen ti, kteří do tohoto okrsku spadají a jsou zapsáni ve stálých seznamech. Ostatní pacienti nemohou,“ upřesnila s tím, že členové komise vyjedou do nemocnice s přenosnou volební urnou. Pacienti mohou volit také do senátu, ale to pouze v případě, že jsou z míst volebního obvodu a jsou zapsáni na zvláštním volebním seznamu. Pokud na seznamu chybí, nebo nemají zajištěn voličský průkaz, musejí letošní volby vynechat.

Možnost volit v místě svého bydliště dostanou lidé z osad Oseky a Kahov. V sobotu totiž část komise z okrsku č. 7 vyjede do těchto osad, z okrsku č. 3 pak ještě zajedou na nedaleké Libínské Sedlo.

Přenosnou urnu ale mohou využít i lidé v Prachaticích. Ve dnech voleb si mohou lidé přenosnou urnu objednat na telefonním čísle 388 607 266 nebo 722 461 560. Tato čísla jsou určena pro potřeby voličů. „Důvodem pro výjezd členů komise s přenosnou urnou je zdravotní stav, který nedovoluje voličům dostavit se do volební místnosti osobně,“ vysvětlila Eva Kuttenbergová.

V Prachaticích se podařilo volební komise obsadit bez problémů, a zároveň v nich mají zastoupení jednotlivé strany, které nominovaly své kandidáty do komunálních voleb. „Maximální počet osob v komisi je osm, minimální pak sedm. V polovině okrsků jsou osmičlenné komise,“ řekla k volebním komisím Kuttenbergová.

Nejmenší volební okrsek v Prachaticích je ten devátý, ve Stavebním bytovém družstvu Pod Hradbami, kde je v seznamu zapsáno v uvozovkách pouze 450 voličů. Na druhou stranu nejvyšší počet voličů, a tedy největší volební okrsek je v budově Základní školy v Národní ulici, kde je zapsáno patnáct se voličů. „Je to dáno i tím, že právě na Národce volí nejen lidé z sídliště, ale také ti z okolních osad Kahov, Oseky, Podolí a Stádla,“ vybrala Eva Kuttenbergová zajímavá čísla letošních komunálních voleb. První součty hlasů z menších volebních okrsků pak očekávají na radnici zítra mezi šestou a sedmou hodinou večer. „Nepůjde to tak rychle jako u parlamentních voleb, kdy jsme první součty měli okolo čtvrté hodiny odpoledne. Je to dáno i složitějším přepočtem,“ upřesnila.

Do volebních komisí usedají už léta stejné tváře, a tak lidé, kteří chodí volit pravidelně, uvidí opět staré známé členy volebních komisí. Podle Evy Kuttenbergové je osmdesát procent členů komisí stejných jako u voleb v minulých letech. I tak ale nejmladšímu členovi komise je pouhých osmnáct let a nejstaršímu pak osmdesát čtyři roků.

Pokud pak jde o zajištění stravy, členové volebních komisí obdrží stravenku v hodnotě šedesát korun na každý den voleb. Tu zajistí úřad. Ve volebních místnostech ale pak pro členy komisí nesmí chybět drobné občerstvení v podobě kávy, čaje, vody a jako bonus sušenka.

Také na bezpečnost myslí organizátoři letošních komunálních a zároveň senátních voleb. V plánu je zvýšená ostraha hlídek jak městské tak státní policie. „V minulých volbách jsme ale nikdy neměli s případnými výtržníky problém, i přesto ale budou strážníci a policisté v pohotovosti,“ doplnila Eva Kuttenbergová s tím, že případné výtržnosti či nedůstojné chování voličů ve volebních místnostech mohou členové komisí hlásit rovnou na bezplatné linky policie, tedy 156 – městská policie a 158 – státní policie.

Jediné, s čím organizátoři voleb mívají problém, jsou státní vlajky vyvěšené na objektech, ve kterých jsou volební místnosti. Ty se totiž na na noc neuklízejí. „Stává se, že nám tak jedna schází. Hlavně ve chvíli, kdy jsou volby souběžně třeba s mistrovstvím v ledním hokeji nebo fotbale. To ale tentokrát není na pořadu dne, a tak nic podobného snad nehrozí,“ zakončila Eva Kuttenbergová.