Jedním z těch, kteří se svého mandátu zastupitele ve Vrbici vzdali, je také Petr Vyleťal, který kandidoval za vítězné Sdružení nezávislých kandidátů. Své rozhodnutí vysvětluje tak, že chtěl pomoci vyřešit rozhádanou atmosféru, která nastala prakticky ihned po loňských komunálních volbách. „Byly náznaky, že druhá volební strana je nespokojena s výsledkem voleb. Myslel jsem, že to pomůže vyřešit situaci, bohužel se tak nestalo a jsme tam, kde jsme a musí se uskutečnit nové volby,“ shrnul Petr Vyleťal. Kámen úrazu tkví nejspíše v dlouhodobější tendenci části vrbických obyvatel vrátit se zpět pod obec Vacov. „Bylo to nosné téma loňských voleb, se kterým přišlo sdružení Za připojení Vrbice k Vacovu,“ připustil bývalý zastupitel. Na otázku, zda by celé věci skutečně pomohlo zrušení samostatné obce Vrbice a její sloučení s Vacovem, není podle Vyleťala jednoduchá odpověď.

Důvodem aktuální patové situace se jednoznačně jeví fakt, že druhé uskupení nezískalo dostatečný počet mandátů k tomu, aby prosadilo svůj záměr vrátit se pod Vacov. „Protože získali v zastupitelstvu menšinu, zvolili cestu obstrukcí a demonstrativně včetně náhradníků odstoupili. A proto jsme nyní v této situaci. Přímo na ustavující zasedání přinesli zvolení zastupitelé rezignaci svou i tří náhradníků, což bylo následně na kraji prohlášeno za neplatné vinou nedodržení zákonných lhůt. Nakonec z pěti kandidátů se opakovaně nevzdal mandátu jen jeden z náhradníků, proto je dnes zastupitelstvo čtyřčlenné,“ shrnul Vyleťal, kterého v zastupitelstvu vystřídal první náhradník Vladimír Lešák starší. A aby toho nebylo málo, protože při ustavujícím jednání nedošlo k volbě starosty a místostarosty, Vladimír Lešák zůstává i nadále ve funkci starosty Vrbice do doby, než se podaří v případných nových volbách zvolit nové zastupitelstvo a následně pak i nové vedení obce.

„Bohužel se tato situace může opakovat donekonečna, a to mne trápí. Ani další volby nemusí nic vyřešit. Máme nejnižší zákonný počet zastupitelů. Pokud do nových voleb půjdou opět dvě strany, stačí, aby se jeden zastupitel opět vzdal, a budeme zase tam, kde jsme. Je to patová situace. Jedině by snad bylo možné, byť se to jeví při naší velikosti absurdní, mít sedmičlenné zastupitelstvo. Pokud by nedošlo k vyhrocení na dva rozdílné tábory s minimálním rozdílem získaných mandátů, pak by byla větší šance, že zůstane alespoň pětičlenné funkční zastupitelstvo. To ovšem naráží na skutečnost, že počet zastupitelů může schválit jen funkční zastupitelstvo do určité lhůty,“ dodal Petr Vyleťal.

Chtěli jsme dát prostor k vyjádření také zástupcům sdružení Za připojení Vrbice k Vacovu. Jejich jediný zastupitel Jaroslav Mikšovský to ale odmítl. „Nezlobte se, ale já nic komentovat nebudu,“ stručně odpověděl Jaroslav Mikšovský.

O odtržení od Vacova rozhodovali v referendu Vrbičtí v roce 1992 a od prvního dubna 1993 už zde fungoval samostatný obecní úřad. Podle dostupných informací se ale pro odtržení vyjádřila jen těsná většina vrbických obyvatel. Od roku 1994 zde k volbám chodí v průměru 45 oprávněných voličů, jejichž počet od roku 1998 klesl z 60 na 52 v loňském roce, kdy byla také největší voličská účast. Ta při 45 voličích dosáhla 86,54 procenta. Nejméně jich naopak přišlo k volbám v roce 2006. Tehdy se z 58 voličů zapsaných v seznamech dostavilo k volbám jen 38.