Dosud nepsaným lídrem je bývalý prachatický místostarosta Robert Zeman.
Fakt, že při posledních parlamentních volbách výrazně posílily menší strany na úkor velkých politických hráčů, podle Roberta Zemana nebyl důvod pro přípravu nového politického subjektu v Prachaticích. „Pracujeme na tom už zhruba rok. Nechci, aby to vyznělo hloupě, ale práce v komunální politice mne bavila a vážil jsem si jí. Ve chvíli, kdy vím, že máme co nabídnout, uděláme to, protože to je o soutěži, o ničem jiném,“ uvedl Robert Zeman. „Většinou to platí, ale je otázka, zda se jedná o stejnou řeku,“ reagoval Zeman na připomínku, že se nevstoupí dvakrát do stejné řeky.
V současné chvíli, kdy Pro Prachatice teprve sbírá podpisy na petičních arších, a to minimálně pět set pro splnění zákonem dané hranice, aby vůbec mohla na podzim v komunálních volbách usilovat o hlasy voličů, nechce Zeman předjímat jejich výsledek. „Určitě bychom chtěli být co nejlepší, ale to bude záležet na voličích,“ podotkl Robert Zeman. Definitivní určení pořadí na kandidátce Pro Prachatice zatím nemá a jasněji by tedy mělo být až po tajných primárkách. Místo na čelním místě kandidátky tak zatím nemá žádný z jednadvaceti kandidátů. Pokud jde o alespoň základní rysy programu, podle Roberta Zemana by město by mělo být více empatické vůči svým občanům. „A především průhlednější. Ideální je, když je zveřejněno co nejvíce informací,“ tvrdí bývalý místostarosta .
Robert Zeman skončil svou dosavadní politickou kariéru v roce 2006, po dvou volebních obdobích ve funkci místostarosty, tehdy ještě za Unii Svobody. Od té doby až do současnosti o komunální politiku neusiloval.