Je zřejmé, že nejvíce námětů k přemýšlení bude mít ODS, která v letošních komunálních volbách zaznamenala za posledních šestnáct let druhý nejhorší výsledek, když získala jen čtyři z jedenadvaceti mandátů v prachatickém zastupitelstvu.
Jako možný důvod neúspěchu ODS v Prachaticích se může jevit výrazné zvýšení nájmů před koncem loňského roku. Podle lídra občanských demokratů Martina Malého se ale nedá říci, že právě to zlomilo ODS v Prachaticích vaz. „To bych neoznačil za hlavní důvod, protože jsme prohrávali i v místech, kde nemáme městské byty a kde se tedy nájemné nezvyšovalo,“ zhodnotil krátce po volbách Malý. Důvod vidí jinde. „Je zřejmé, že se jedná o nový fenomén, který zavládl v Jihočeském kraji. Při pohledu na výsledky je zřejmé, že ODS neuspěla ani tam, kde byla jejich bašta. V Prachaticích se dá ale říct, že ve srovnání s bývalými okresními městy jsme zaznamenali spíše lepší výsledek,“ dodal na konto výsledku ODS její prachatický lídr.
Naproti tomu ČSSD si s výjimkou tří mandátů v roce 2002 letos výrazně polepšila, když šest židlí v zastupitelstvu města je pro ní historicky nejvyšší počet od roku 1994. Také podle jedničky na kandidátce prachatické ČSSD Jana Klimeše nebude důvod pro výrazný úspěch sociální demokracie jednoznačný. „Domnívám se, že důvodů je několik. Možná by se někdo domníval, že hlavním byla nespokojenost nájemníků městských bytů, ale osobně se domnívám, že to bylo situací, která se v tomto městě v posledních několika letech, podle mého názoru, vyvinula do stádia zapouzdřenosti politických struktur. Už jsem o tom hovořil, lidé chtěli změnu,“ odpověděl po zveřejnění výsledků komunálních voleb Jan Klimeš.
Ukazuje se, že menší strany zažívají jakési znovuzrození, když nejlepší léta zažívaly na konci devadesátých let. Právě v tomto období vstoupil do komunální politiky možná nepsaný vítěz letošních komunálních voleb, lídr Pro Prachatice Robert Zeman, tehdy ještě za Unii svobody. Poprvé se tak stalo v roce 1998, kdy US získala dva mandáty v zastupitelstvu, čtyři roky na to uspěla US se stejným výsledkem, ale obliba voličů vynesla se třetím nejsilnějším mandátem tehdy Zemana na post místostarosty Prachatic. Nyní se vrátil na politické jeviště v Prachaticích se čtvrtým nejsilnějším mandátem a čtyřmi křesly pro jeho sdružení. Oproti roku 2002 má ale mnohem silnější pozici pro vyjednávání o své účasti na prachatické radnici. Přestože snaha získat na svou stranu je jasná jak od ODS, tak i od ČSSD, rozhodnuto není nic. „Začínáme jednání. Víc budeme vědět v průběhu týdne,“ uvedl pro Deník Robert Zeman s tím, že se musí sejít mezi sebou i členové Pro Prachatice. „Informace, které posbíráme, musíme nějak analyzovat a musíme si říct, jak se rozhodneme. Není to tak o mém názoru. Jestliže jsme dosud byli jako parta, tak to musíme jako parta táhnout dál,“ tvrdil Zeman.
Zatím jen spekulovat se dá i o orientaci možné koalice, do které Pro Prachatice vstoupí. „To se ukáže podle volebního programu, podle průmětů, podle osob, podle všech jednání, jsme skutečně na začátku. Já samozřejmě nějaký názor mám, ale v zastupitelstvu budeme čtyři a dohromady je nás jedenadvacet, takže rozhodnout musíme společně. Pokaždé se bude jednat o průmětové řešení,“ uvedl Robert Zeman. Jasnější byla alespoň jeho odpověď týkající se usilování o post na radnici. „Uvažujeme i v těchto konsekvencích, abychom měli i podíl na exekutivní moci a mohli co nejvíce z našeho programu realizovat,“ dodal s tím, že pokud jde o naplnění volebního programu v bodu jen jediného místostarosty na prachatické radnici, i to je věc k jednání. „Ale není to dogma a bude záležet na partnerech,“ uzavřel Zeman.
Prosazení se menších nových volebních stran je patrné i na výsledku TOP 09. „Z pohledu TOP 09 jsme s výsledkem komunálních voleb v Prachaticích spokojeni. Uvažovali jsme před volbami o dvou mandátech, a ty se nám podařilo získat,“ shrnul výsledek pro TOP 09 Tomáš Novák, který se jako lídr do zastupitelstva nedostal a pogratuloval dvěma kandidátkám, Zdence Koptíkové a Haně Mrázové, které získaly mandát v zastupitelstvu za TOP 09. „Co se týče celkových výsledků, politické spektrum se v Prachaticích posunulo doleva. Finální podobu radnice není možné nyní předpovídat, záleží na dalším vyjednávání. My se profilujeme jako pravicová strana a tímto směrem chceme vyjednávat. Objevil se zde silný středový subjekt a zatím nevíme, zda s námi vůbec chce vyjednávat a pokud ano, pak čekáme, jaké budou jeho představy,“ dodal Tomáš Novák.