Obdobně jako sousední radnice se musí i ta volarská potýkat s nedoplatky na nájmech a s vybydlenými byty.
„Ze všech rodin, které před časem opustily naše byty bez toho, že by nám je vrátily a dostály všem závazkům, se vrátila jedna rodina minulý týden do svého bytu s tím, že na konci října skončila tříměsíční výpovědní lhůta. Teď má rodina patnáct dnů na vystěhování, na což byla upozorněna. Pokud se tak nestane, podáme návrh na soudní vystěhování,“ shrnula starostka Martina Pospíšilová.


Dluží čtvrt milionu


Vypořádání pohledávek je v kompetenci Správy domů a bytů. „Pevně věřím, že nájemníky správa upozornila na dluhy vzniklé s neplacením nájemného a dalších služeb a učinila vše potřebné k sepsání minimálně splátkového kalendáře,“ předpokládá starostka.
Dluhy, které jen na holém nájemném má část volarských nájemníků v městských bytech, se pohybují okolo čtvrt milionu korun. „Přesné částky ale nejsem schopna říct, protože jsou to dluhy na různě velkých bytech. V tuto chvíli neznáme ani přesný stav všech bytů, které tyto rodiny užívaly. Několik bytů jsme již zkontrolovali a musím říci, že některé byty byly zcela prázdné, a to tak, že v nich chyběly i naše zařizovací předměty, jako jsou kamna nebo sociální zařízení,“ upozornila starostka.


Někteří nesvítí


To ale nejsou jediné problémy, které provází řešení některých nájemníků. Ve dvou případech byl zjištěn dokonce neoprávněný zásah do elektroinstalace a černé odběry elektrické energie ze společných prostor. „Situaci jsme zdokumentovali a předali k dalšímu řešení. Přišlo se na to tak, že kvůli neplacení záloh na elektrickou energii společnost E-ON odstřihla minulým měsíc rámcově dvacet bytů,“ uvedla starostka s tím, že v tomto počtu nemusejí být jen byty problémových rodin.


Byty možná opraví


Na rozdíl od vimperské radnice, která má zastupitelstvem již schválen postupný prodej zdevastovaných domů, ve Volarech ještě zvažují, jaký bude osud jejich objektů.
„I když jsme na tom stejně jako Vimperk a naše byty jsou obdobně vybydlené, takže není možnost je po vypořádání všech zákonných opatření dál pronajímat, zatím jsme o případném prodeji bytů nebo celých domů nepřemýšleli. Jedná se totiž o byty v historických objektech v centru města. Budeme teprve zvažovat na základě předběžné kalkulace oprav, jestli nebude přece jen výhodnější byty opravit a ponechat v nich i nadále nájemní bydlení,“ zvažuje starostka.