Tou první bude již tradiční Pivobraní. „Pro to letošní chystáme hned dvě obohacení,“ naznačila starostka Martina Pospíšilová. Pokud se týká termínu, letošní Pivobraní vychází na sobotu 19. června.
„Čeká nás Modrý dým, což je soutěž v kouření doutníků, která se v loňském roce konala poprvé v pátek v předvečer Slavností dřeva. Protože ale letos na slavnosti plánujeme v pátek velký koncert, rozhodli jsme se, že tuto doprovodnou akci přesuneme do programu Pivobraní,“ zdůvodnila starostka Martina Pospíšilová.
Ti, kteří na tržnici za kinem nepřijdou, a dostanou se sem až při Pivobraní, jistě hned na první pohled zjistí, že se tu něco změnilo. „Na první pohled bude patrná nová fasáda celého objektu kina. Nebude to jediná změna. Určitě si všichni všimnou, že vedle zadního vchodu zmizel přístavek. Ten byl po letošní zimě už v tak dezolátním stavu, že jsme byli po zvážení výše nákladů na jeho opravu nuceni rozhodnout o jeho demolici,“ dodala Pospíšilová. Přístavek sice zmizel, nicméně radnice rozhodla ponechat kamennou podezdívku a využít ji pro menší improvizované pódium.

Letní kino zůstane

O občerstvení se při Pivobraní budou opět starat místní dobrovolní hasiči. „Ti si pro návštěvníky připravili menší překvapení v podobě pěti druhů čepovaného piva,“ láká starostka Volar k návštěvě města při letošním Pivobraní.
Zadní část fasády kina posloužila v loňském roce poprvé jako promítací plátno pro záběry ze starých Volar. I ty obohatily páteční předvečer Slavností dřeva. S využitím pro promítání počítá radnice i nadále. „Určitě chceme venkovní promítání zachovat. Tržnice je sama o sobě docela příjemný prostor, kde se lidé setkávají při kulturních akcích. K tomu je budova kina ideální nejen pro promítání uvnitř, ale také zvenčí. Tak proč by nemohli mít Volarští možnost svého letního kina a více podobných akcí s promítáním pod širým nebem,“ zvažuje starostka.
Kromě Pivobraní chystá radnice spolu se Základní uměleckou školou Volary také slavnostní otevření nového náměstíčka právě před budovou ZUŠky. „Chceme to stihnout ještě do konce školního roku. Rádi bychom totiž spojili tuto akci se dnem otevřených dveří základní umělecké školy, aby si veřejnost měla možnost prohlédnout nejen nové náměstíčko, ale také prostory zušky. Chceme veřejnost upozornit, že část města dostala zcela novou podobu, aby se sem lidé naučili chodit a věděli, že je to pro všechny Volaráky, nejen pro základní uměleckou školu,“ zdůraznila starostka Pospíšilová s tím, že pravděpodobný termín je v sobotu 26. června.

Čekají jen na pumpu


K úplnému dokončení všech instalací už novému prostoru chybí jediné.
„V příštím týdnu máme slíbeno dodání repliky historické dřevěné pumpy, kterou pro nás po dva roky vyráběli řemeslníci při Slavnostech dřeva,“ doplnila starostka. Také v tomto případě se tak propojí tradiční řemeslo minulosti se současností. Volary svým způsobem dobře těží ze spojení Slavností dřeva a doplňování veřejného prostranství netradiční uměleckou výzdobou. Již od počátku konání slavností totiž řezbáři vytvářejí dřevěné sochy, které zdobí nejrůznější zákoutí města. Dřevěné plastiky jsou součástí výzdoby také na radnici nebo ve Volarském muzeu.
Snaha o zkrášlení jedné části Volar má ale přece jen stále ještě jednu vadu na kráse. Tou je nepořádek a špatný stav okolních několika domů, přičemž jeden z nich přímo sousedí s nově vzniklým náměstíčkem. „Pokusíme se o to, aby ten největší nepořádek v okolí kůlen u domu číslo popisné 5 do slavnostního otevření zmizel. V tuto chvíli se dokončuje projekt na celkovou rekonstrukci objektu, který počítá i s opravou kůlen. Zatím chceme, aby zmizel alespoň ten největší nepořádek po bývalých nájemnících,“ slíbila starostka Martina Pospíšilová.