„Naše žádost nebyla akceptována. Pokoušeli jsme se podat žádost znovu při minulé výzvě, ale po dohodě s firmou, která nám žádost zpracovávala, jsme ji opět stáhli. Nebyl totiž vyhlášen žádný titul, ve kterém bychom se s naším projektem mohli ucházet o dotaci,“ vysvětlila starostka Martina Pospíšilová. Podle jejích slov byly podporovány pouze projekty výstavby klasických domovů důchodců nebo domovů se čtyřiadvacetihodinovou sociální péčí. „My máme připraven projekt na samostatné byty, kde by mohli žít naši občané ve svém a využívat pouze u nás funkční pečovatelské služby,“ doplnila starostka.
O trochu více nadějí, než ve výše zmíněném projektu, vkládají Volarští do investice spojené s úsporami energií na budově druhého stupně základní školy a s rekonstrukcí sběrného dvora. I když ani zde nebude vše bez komplikací. Těmi jsou podmínky státního fondu životního prostředí, podle nichž smí jeden subjekt předložit maximálně tři projekty. „Navíc nejsou známa přesná pravidla pro přidělování dotací. I když jsme žádosti předkládali do 30. září, pravidla budeme znát až někdy v únoru příštího roku,“ poznamenala Martina Pospíšilová. Investice do sběrného dvora přitom počítá s částkou osm milionů korun a na objekt školy povolil fond pouze sedmnáct milionů korun. „V tuto chvíli nejsme schopni říci ani konkrétní výslednou částku, ani to, kolik budeme přispívat z našeho rozpočtu. Neznáme pravidla a tudíž ani procentuální dělení dotací,“ reagovala starostka za vedení města na dotazy zastupitelů.
Budova školy přitom rekonstrukci potřebuje už docela nutně. „ Město podalo žádost o dotaci, takže snad se změny k lepšímu dočkáme. Měla by se týkat oken, zateplení pláště a střechy. Nezbývá nám, než držet vedení města palce, aby to vyšlo,“ doufá ředitel Základní školy Volary Petr Horálek.
Miroslav Fuchs