KVILDA - Nědělní dopoledne patřilo v šumavské obci vojákům. Pří velké bitvě se zde střetla spojenecká armáda s německým vojskem.
Bitva se konala u příležitosti oslav dvaašedesáti let od konce Druhé světové války, a také proto v boji podle očekávání zvítezili spojenečtí vojáci. „Bitvy se účastnilo cirka osmdesát vojáků, když na každé straně jich byla přibližně polovina,“ sdělil starosta Kvildy Václav Vostradovský, který se na bitvě také aktivně podílel a vše zaznamenával na videokameru.
Bitva, která trvala necelých pětačtyřicet minut, začala příjezdem spojeneckých vojsk. Ihned poté se rozhořely urputné boje a zprvu to vypadalo, že němeceké vojsko bude mít navrch a američtí ozbrojenci se stáhnou ze svých pozic. Houževnatost a odhodlanost zvítězit, společně s kvalitní výzbrojí nakonec dovedla k vítězství spojence. Mnoho vojáků padlo v boji, hrstka německým bojovníků se nakonec vzdala. „Při bitvě byly použity například těžké kulomety, miny a minomety, granáty a další zbraně,“ řekl Václav Vostradovský.
Všichni mohli být nadmíru spokojeni, když jediným malým stínem zůstalo poměrně nepříznivé počásí. Chvílemi pršelo a také bylo dost chladno. „Předpokládám, že zde mohlo být až dva tisíce návštěvníků, s čímž můžeme být rozhodně spokojeni. Svou návštěvou nás poctil také hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a senátor Josef Kalbáč,“ konstatoval starosta.
Bitvou víkendové oslavy na Kvildě rozhodně neskončily. Odpoledne se konala pietní akce v centru obce. Starosta společně s hejtmanem Zahradníkem a dalšími účastníky položili květiny u pomníku „Neznámého vojína“.
Na Kvildě si lidé užívali již v sobotu, kdy mohli zhlédnout například stavbu vojenského tábora a ukázku vojenské techniky a táborového života. Nechyběl ani zábavný program pro děti či ohňostroj k výročí osvobození. „Myslím, že můžeme být celkově s oslavami velice spokojeni, i když počasí nebylo až tak příznivé. Jsem rád, že se nám akci podařilo takto uspořádat, jelikož je to opravdu velice náročné a všem, kteří se na oslavách podíleli, patří obrovský dík,“ řekl na závěr starosta Kvildy Václav Vostradovský.
Tyto oslavy je velmi důležité pořádat také proto, že nám stále dokazují, jak krásné je žít v míru a bez války.