Ve čtvrtek se Vimperk stal dalším šumavským místem, kde si za přítomnosti kolony historických vojenských vozidel lidé připomněli dvaašedesát let od konce druhé světové války.
Slavnostní shromáždění, které se tradičně sešlo na náměstíčku, tvořeném křižovatkou ulic 1. máje a Rožmberská, a které se neobešlo bez defilé mažoretek a hudebního doprovodu dětské dechovky, zahájila v pravé poledne starostka města Stanislava Chumanová. „Dvaašedesát let po skončení války už mezi námi není moc pamětníků a očitých svědků historických událostí. Přesto ale nesmíme zapomínat na ty, kteří bojovali na frontách, na členy ilegálních skupin, na všechny účastníky boje za národní osvobození. Obětovali vlastní životy za naše. V každé válce je bohužel počítáno s procentem ztrát na lidských životech. Jenže v současné době umírají lidé nesmyslně i bez válek. Vinou jedinců, kteří si potřebují něco dokazovat, nebo se vžívají do rolí soudců lidstva a střílejí. Na dospělé, na děti, na spolužáky, na učitele,“ připomněla nedávné tragické události ve Spojených státech vimperská starostka. Po české i americké hymně v živém provedení vimperské dechovky pak nastala chvíle pro kluky všech generací.
Desítky jeepů i nákladních aut zaplnily přilehlé ulice a Vimperk se vrátil o 62 let zpátky. A nad tím vším se vznášela otázka z jedné písně Boba Dylana, zmíněná v projevu starostky,“ kolik životů musí být ještě ztraceno, než si uvědomíme cenu každého z nich.“