Téměř po roce se situace s deštěm zvednutou hladinou začala opakovat, i když loňského stavu nedosáhla. „Byl tu klid. V noci jsem šel spát kolem desáté a vzbudil jsem se kolem sedmé, ani jsme tentokrát nemuseli odklízet materiál výš od Blanice. Pořád slyším ze všech stran, jak jsou Podedvory pod vodou a už mne, popravdě řečeno, novináři rozčilují, dneska mne tu jeden málem sestřelil. A jakmile voda opadne, je po všem,“ okomentoval situaci na pile v Podedvorech jednatel Jaroslav Kubašta. S loňským rokem se letošní situace podle jeho slov srovnat nedala. „Zatím, ale uvidíme. Může se stát, že ještě zaprší a přijde problém,“ dodal. Počasí ale přece jen pilu v Podedvorech ovlivňuje, i když nepřímo. Jak uvedl Jaroslav Kubašta, jsou kvůli dlouhodobým dešťům a dlouhé zimě ovlivněny dodávky dřeva.

Záblatí – Loňské přívalové deště způsobily v obci na břehu Blanice obrovské škody. Paradoxně je ale nepáchala malá říčka, ale Farský potok a menší bezejmenné potůčky. I proto s obavami obyvatelé obce, kteří bydlí podél Farského potoka, s obavami od středečního večera sledovali jeho neustále stoupající hladinu. Ta se nakonec přece jen ustálila, když její stav kulminoval kolem půlnoci po vydatných srážkách. Ty přes Záblatí přešly přibližně o hodinu dříve. „Blanice se, podobně jako v loňském roce, opět rozlila na okolní louky, jen v blízkosti mostu přes Blanici směrem na Řepešín se přelila přes komunikaci. V tomto místě jsou i dva rekreační objekty, které byly vodou ohroženy, ale naštěstí nebyly zasaženy,“ potvrdil v krátkosti starosta Záblatí Vladislav Klabouch.

Nejhorší situace byla podle slov místostarosty Rostislava Sladkého v obci ze středy na čtvrtek mezi jedenáctou hodinou večerní až druhou hodinou ranní. „Kolem jedenácté hodiny se tu přehnal ohromný přívalový déšť, kolem druhé pak potok kulminoval a u vtoku do Blanice mu do rozlití chybělo tak patnáct centimetrů. Naštěstí nad ránem přestalo pršet, jinak by to bylo mnohem horší,“ potvrdil místostarosta. Po loňských zkušenostech i zkušenostech z let minulých, kdy obyvatele podél Farského potoka trápily větší deště, už jsou na preventivní opatření zvyklí. Kolem dveří a vrat mají namontované profily, do kterých i tento týden po varování před možným vzedmutím hladiny nasunuli prkna a pro jistotu ještě zapěnovali, aby voda neměla kudy se dostat do stavení. „Neřekl bych snad, že jsou tu lidi na velkou vodu už zvyklí, štve je to pořád, ale spíš už si dokáží poradit,“ dodal Rostislav Sladký.