To platí i v případě obyvatel Volar. Ti sice od prvního ledna platí oproti loňskému roku jen nepatrně zvýšený poplatek za vodné a stočné, nicméně systém vodohospodářského majetku potřebuje přibližně dvojnásobný objem prostředků na obnovu, než jaký vybírá město od obyvatel v současnosti.
Podle plánu obnovy vodohospodářského majetku, který schválili zastupitelé v dubnu roku 2009, mají Volarští majetek v objemu 290 milionů korun. A ty by měli postupně střádat na plánovanou obnovu. „Pokud bychom měli od obyvatel vybrat takovou částku, aby byla obnova podle plánu samofinancovatelná, museli bychom mít ročně 4,45 milionu korun. Teď je to ale jen 2,18 milionu korun,“ uvedl místostarosta Volar Robert Pročka. I ve Volarech přitom fixní náklady spotřebují větší část z vybraných poplatků. Aktuálně činí veškeré náklady spojené s údržbou, provozem a distribucí soustavy ve Volarech zhruba sedm a půl milionu korun.

Tlak na to, aby systém obnovy byl samofinancovatelný z vybraných poplatků, je podle Roberta Pročky všeobecný. „Rozhodnutí, zda dojde k navýšení poplatku za vodu, je ale politická záležitost a věc každého zastupitelstva v dané obci či městě,“ dodal místostarosta Pročka s tím, že o cenách vody se ale dříve nebo později bude muset znovu vážně debatovat i ve Volarech.