Blanice na Blanickém mlýně ve dvě hodiny ráno dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Nejvýše byla hladina ve tři hodiny v noci, a to 194 centimetry. Od šesti hodin ale klesá a během dopoledne se vrátila do prvního stupně aktivity, tedy bdělosti. Stejně tak to bylo s Blanicí v Podedvorech. Ve tři hodiny ráno byla hladina 166 centimetrů. Celé dopoledne však pomalu klesala.

Na pár hodin zahrozila Volyňka v Sudslavicích. Ale ta dosáhla druhého stupně. Od včerejšího rána se zase začala vracet do normálu.

Živný potok v Prachaticích nepodcenili městští strážníci. Zhruba po hodinách vyráželi do terénu, aby čistili česla a kontrolovali stav průtoku vody pod viaduktem v Krumlovské ulici. „Pro jistotu umístili čtyři pytle s pískem pro svedení vody do horské vpustě na křižovatce na Dělnické ulici s ulicí Pod Tratí,“ řekla včera mluvčí prachatických městských strážníků Blanka Rokůsková.

Živný potok byl na nejvyšší možné hladině kolem jedné hodiny ráno. „Automatický systém hlásil včas výšku hladiny v Nádražní ulici. V Mlýnské to tak bylo akorát, aby se voda nevylila ze břehů,“ popsal situaci Zdeněk Rubeš z odboru komunálních služeb, který situaci mapoval celou noc. Voda tentokrát jen zahrozila, ale nenapáchala žádné škody. „Česla pod viaduktem ale ucpala posekaná tráva, kterou voda vzala ze zahrádek,“ vysvětlil příčinu vody na silnici pod viaduktem.

Ve dvě hodiny ráno pak hlídka našla náplavu zeminy na vozovce pod viaduktem. „Proto provedla vyčištění česla u Makasů a zároveň provedla očištění ucpaných kanálů pod viaduktem, aby mohla odtékat voda. V místě neprůjezdné vozovky pak instalovali strážníci značku, aby byli včas informováni řidič,“ upřesnila Rokůsková.

Menší problém měli v kempu v Horní Vltavici. Ten leží přímo u řeky Vltavy. „Evakuovali jsme jeden obytný přívěs, který parkoval přímo na břehu řeky. Popojel tedy k mostu, kde následně mohl jeho majitel v klidu přenocovat,“ popsal situaci správce hornovltavického kempu Jaroslav Mach. Od rána ale šla voda dolů. „Naštěstí nám noční rozvodnění řeky nenapáchalo žádné škody,“ dodal.

Voda se rozlila v Podeřišti. „Zastavila se těsně před jedním z domů. Hasiče jsme měli celou noc v pohotovosti. Naštěstí ale voda zůstala jen v zahradách,“ řekla malovická starostka Martina Hejná.

Na Husinecké přehradě je vše v normálu. Blanice v Husinci nedosáhla ani na první stupeň.