Přesvědčil se o tom redaktor Deníku při jedné z návštěv ve městě. Podle všeho však nebyly překročeny přísné limity, které množství této látky přidávané do vody při její dezinfekci upravují. V současné době už by měl být problém vyřešen.
Za problémy mohly jarní vydatné přívalové deště, které ohrozily čistotu zdrojů vody. Pitná voda je pro potřeby obyvatel Vlachova Březí čerpána z osmi studní a tří vrtů.
„Ve Vlachově Březí se chlor skutečně používal, a to od dubna do začátku července letošního roku. Metoda chlorování byla použita po přívalových deštích, kdy hrozilo, že se povrchová voda dostane do studní a znečistí je,“ uvedl vedoucí provozní oblasti Jih společnosti ČEVAK, která ve městě provozuje vodovodní síť, Miroslav Ježík.
„Samozřejmě se může subjektivně zdát, že z vody chlor cítit je. Je to jeden z prostředků, kterým je pitná voda dezinfikována. Nikdy ale nebyly překročeny povolené limity,“ pokračoval Ježík. Podle něho jsou odběry zjišťující množství chloru ve vodě pravidelné a jejich kritéria patří k velmi přísným.
„Je pravda, že se lidé rozčilují. Dříve byla situace jiná, protože při spravování vodovodního potrubí existovala nějaká konkurence, správce vodovodní sítě jsme tak mohli vždy po několika letech střídat. Když se ale obě společnosti spojily, nemůžeme si už vybrat nikoho jiného. Na problém jsem sám upozorňoval už před prázdninami, takže doufám, že už bude vše v pořádku,“ vyjádřil se ke komplikacím starosta města Petr Kubašta.
V současné době už by měl být problém opravdu vyřešen, ve Vlachově Březí se totiž voda upravuje tím nejmodernějším a dost finančně náročným způsobem. Tím je dezinfekce vody pomocí záření z UV lamp.
Chlor je jako dezinfekční prostředek používán v době, kdy nelze použít modernější způsoby úpravy vody. Ve Vlachově Březí tak tomu bylo od letošního dubna do začátku července. Když ale nehrozí znečištění pitné vody vodou povrchovou, může svou práci zastat UV záření. UV lampy totiž správně pracují jen v případě, kdy voda není příliš zakalená.
„Jedná se o nejmodernější, ale zároveň velmi drahou technologii. Její nevýhoda ovšem spočívá v tom, že pokud se voda zakalí, lampy významně ztrácejí na své účinnosti. Vodu totiž dostatečně neprosvítí. V takové chvíli je nutné přistoupit ke chlorování,“ vysvětlil vedoucí provozní oblasti Jih společnosti ČEVAK Miroslav Ježík.
Protože nebezpečí zakalení vody v současné době ve městě nehrozí, fungují zde v této době už právě zmiňované UV lampy. A při jejich používání už se do vody žádné další chemikálie na odstranění bakterií nepoužívají. Voda by tím pádem žádnou chemikálií zapáchat neměla.
Mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba vysvětlil, že množství chloru a dalších dezinfekčních látek přidávaných do vody je přesně vymezeno v zákoně. Jeho dodržování ale hygienická stanice nemá pravomoc kontrolovat.
„Kontrola vody je v kompetenci provozovatelů vodovodní sítě. Pokud tedy obyvatelům připadá, že je voda nekvalitní, musí se obrátit na město či obec, které je zřizovatelem sítě. Města či obce ale většinou síť nespravují, takže vše závisí na provozovateli,“ vysvětlil František Kotrba.
Podle něho nelze přesně poradit, co může změněnou chuť či zápach vody způsobit. „Nemusí to být totiž vždycky chlor, voda může zapáchat i z jiného důvodu. Takhle na dálku se nechci pouštět do žádných spekulací, nechci také radit nic obecně. Rada se totiž musí měnit případ od případu,“ doplnil Kotrba.