„Sněhová děla jednou naplno, máme nasněžené zhruba metr a půl vysoké hromady sněhu a zítra se pustíme do úpravy sjezdovek,“ upřesnil včera ráno Petr Vondraš z Lyžařského areálu Zadov. Na kopcích k lyžování leželo včera mezi deseti až pětadvaceti centimetry sněhu a teploměr ukazoval mínus 9,1 stupně Celsia. „To je ideální teplota pro zasněžování,“ doplnil Vondraš.

Minus dvanáct stupňů měli včera ráno na Kvildě, kde leží do patnácti centimetrů přírodní sněhové pokrývky. „Stopy zatím nenajíždíme, ale jsme připraveni. Pokud by připadlo, vyjedeme zhruba do hodiny,“ řekl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Vleky se však v šumavské obci rozjedou až o Vánocích. „V neděli 20. prosince pověsíme kotvy a v sobotu 26. prosince spustíme vlek. Každoročně zahajujeme o Vánocích,“ ujistil kvildský vlekař Jan Veverka s tím, že vše je připraveno a stačí už jen o pár centimetrů vyšší sněhová pokrývka.
Během včerejška spustili sněhové dělo také na malé sjezdovce na Libínském Sedle. „Jsme připraveni, pokud se nám podaří nasněžit dostatečnou vrstvu sněhu, zkušebně spustíme vlek ve středu v pět hodin odpoledne,“ zkonstatovala předsedkyně Občanského sdružení TJ Libín 1096 Jitka Soukupová.

Pilně zasněžují i v Horní Vltavici, kde klesla teplota osm stupňů pod bod mrazu. „Rádi bychom vlek spustili v sobotu, ale moc tomu nevěřím,“ odpověděl vlekař Jaroslav Mach.

Na vině však není ani tak nedostatek umělého sněhu, jako rozbitá rolba, bez které nelze sjezdovku pro lyžaře náležitě upravit.
Běžkaři si ale musejí na projížďku krajinou ještě chvíli počkat. Prvních pár kilometrů stop je připraveno v okolí Churáňova. Tam jsou v současné chvíli upraveny zhruba čtyři kilometry tratí pro tréninkové účely. První skupinky nedočkavců se už ale objevily o víkendu na Kvildě.