„Doplňují se tak dva systémy přepravy osob a kol. Jedním systémem jsou půjčovny kol a vlaky Českých drah, druhým pak systém cyklobusů ČSAD autobusy Jihotrans, které přepravují kola,“ uvedl vedoucí skupiny obchodu a technologie Pavel Kosmata z Krajského centra osobní dopravy ČD České Budějovice.
Oba systémy jezdí na sobě nezávisle a především jinými trasami. „Proto jsme se pokusili vytipovat dva styčné body, které by mohli využívat turisté cestující jak vlakem, tak autobusem,“ doplnil Kosmata. Právě proto byly vybrány Volary, kde existuje možnost přestupu z autobusu na vlak a opačně. Podobné přestupní místo už funguje také v Lenoře. „Návštěvník, který jede vlakem například z Prahy, může ve Volarech přestoupit na cyklobusy ČSAD jak směrem na Lipno, tak i na Kvildu,“ doplnil Kosmata.
Další službou, kterou nabízí České dráhy vyznavačům cyklistiky, jsou půjčovny kol. „V jižních Čechách v letošní sezoně funguje vůbec nejvíc půjčoven kol Českých drah v rámci celé České republiky, a to šestnáct. Na vybraných stanicích si lze kolo jak půjčit, tak jej zde vrátit. V prachatickém regionu jsou to stanice Volary, Nové Údolí a Nová Pec, z těch bližších pak ještě Horní Planá, Černá v Pošumaví, Lipno nad Vltavou. Navíc pouze vrátit zapůjčené kolo lze na dalších dvanácti vybraných železničních stanicích, k nimž patří Prachatice, Vimperk,“ shrnul Pavel Kosmata.
V případě zájmu o zapůjčení kola Českých drah je postup poměrně jednoduchý. „Stačí vyplnit vcelku jednoduchý formulář, který se dá najít na internetové stránce www.cd.cz/jiznicechy. Na základě vyplněné objednávky vám systém odpoví, zda je možné si v dané stanici kolo v uvedeném termínu zapůjčit. Výhodné je to například i pro větší skupiny, protože jsme schopni kola přepravit na určenou stanici z jiných, kde momentálně o kola zájem není,“ vysvětlil Pavel Kosmata. Kol je přitom k zapůjčení u Českých drah podle jeho slov dostatek, a to dvě stě. Kromě toho, že nemusíte na výlet vozit kolo vlastní, má zapůjčení kola u Českých drah i další výhody. „Za kolo zapůjčené u Českých drah za něj cestují neplatí přepravu ve vlaku, což platí na všech tratích v jižních Čechách. Zdarma pak má cestující také úschovu tohoto kola v nádražních úschovnách,“ potvrdil Kosmata.
Pokud se týká přepravy kol ve vlacích Českých drah na jihu Čech obecně, dá se podle Pavla Kosmaty říci, že v Jihočeském kraji přepravují jízdní kola prakticky všechny vlaky. „Je ale třeba se dívat na jízdní řády. Do osobních vlaků lze jízdní kolo naložit prakticky vždy. U novějších souprav je ve větším vagónu plošina pro přepravu kol. Ty tak zvané lokálky mají rovněž speciální vagon, kde je možné přepravit najednou více jízdních kol. Ty jsou označeny příslušným piktogramem. Pokud se ale cestující rozhodne jet osobním vlakem, kde je jen jeden vagon, kolo naložit může, ale mohou s tím být kvůli místu problémy. I proto doporučuji dobře si pročíst jízdní řád a orientovat se podle toho, zda je u vlaku vyznačena možnost přepravy kol přímo,“ doporučil Pavel Kosmata. A v případě větší skupiny radí, aby svůj požadavek vždy dopředu nahlásili a domluvili se o možnostech přepravy.
Kolo vám přepraví také speciální parní vlaky, které se po Jihočeském kraji pomalu rozjíždějí všemi směry. I tady ale platí, že s kolem se do takového vlaku dostanete jen do naplnění možné kapacity.
Přepravu lodí, která kdysi neodmyslitelně patřila ke koloritu cestování vlakem do vodáckých oblastí zejména v letních měsících, už v současnosti České dráhy nezajišťují. „Loďovlakům odzvonilo. Je to dáno dobou. Rozšířené jsou půjčovny lodí ve vodáckých oblastech a často si přepravu lodí zajišťují vodáci sami,“ uzavřel Pavel Kosmata.

Půjčovny kol Českých drah

Kolo si může vypůjčit na těchto stanicích ČD: Český Krumlov, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Nová Pec, Nové Údolí, Lipno nad Vltavou, Volary, Tábor, Veselí nad Lužnicí, Jindřichův Hradec, Třeboň, Třeboň lázně, Telč, Písek, Strakonice
Pouze vrátit lze kolo na těchto stanicích: Vyšší Brod klášter, Prachatice, Vimperk, Nové Hrady, České Velenice, Sezimovo Ústí, Milevsko, Soběslav, Kardašova Řečice, Nová Bystřice, Jihlava, Majdalena
Půjčovné: Základní půjčovné kola u Českých drah stojí 180 korun na den, na půl den je to 150 korun. Pokud má ale cestující platnou jízdenku na vlak, zaplatí na den jen 140 korun a na půl dne, což je pět hodin, jen 110 korun. Tyto ceny platí i pro držitele slevových karet Českých drah. K zapůjčení stačí dva osobní průkazy, tedy občanský průkaz a k němu například pas nebo řidičský průkaz. Za zapůjčení kola se skládá kauce ve výši jeden tisíc korun za jedno kolo, v případě více kol činí hromadná kauce dva tisíce korun.

(Podrobnosti k půjčovnám kol ČD najdete na www.cd.cz/jiznicechy)