„Vláda ČR bude na svém pondělním jednání probírat návrh na vyhlášení nových Národních kulturních památek. V návrhu vypracovaném Ministerstvem kultury figuruje i zámek Vimperk,“ potvrdil Deníku včera tiskový mluvčí Ministerstva kultury ČR Jan Cieslar.
„Léta byl zámek Vimperk podceňován a přehlížen. Tím, že by se nám podařilo dostat jej na vyšší úroveň, napravily by se tím nejen staré křivdy z minulosti,“ domnívá se ředitel Správy NP a CHKO Šumava (Správy) František Krejčí. Podle něho by vimperský zámek po opravě mohla památka stavět po bok dalších turistických atraktivit v jižních Čechách. „Určitě by se jim nemohl rovnat zcela, ale rozhodně by získal důležitější pozici z hlediska návštěvních tras jižních Čech,“ upozornil Krejčí.
O dalších výsledcích archeologického průzkumu zatím mluvit nechce. „Průzkum i nadále pokračuje, i když momentálně musel být kvůli zimnímu období přerušen. S konkrétními výsledky bude veřejnost po dohodě s archeology seznámena opět letos na jaře,“ slibuje ředitel Správy. Přiznání statutu Národní kulturní památka ještě neznamená automaticky vyšší finanční příděl v rámci dotačních titulů. Již v loňském roce se Správa neúspěšně pokusila získat prostředky na opravu zámku z Integrovaného operačního programu Ministerstva kultury ČR. „Více peněz asi nezískáme, byli bychom rádi, pokud bychom získali alespoň nějaké. O dotaci z programu ministerstva kultury se budeme ucházet znovu v další výzvě letos,“ doplnil Krejčí.
„Legislativní radou Vlády České republiky již prošlo nové nařízení vlády o národních kulturních památkách. Je tam asi třicet návrhů. Z jižních Čech je tam kromě zámku Vimperk také vesnice Krnín, což je součást obce Chlumec u Českého Krumlova, kde je významný selský statek, na nějž byly přeneseny určité prvky z Dívčího kamene. V minulosti to byla vesnická památková zóna,“ uvedl náměstek ministra kultury Jaromír Talíř.
Snahu Správy zvýšit úroveň památkové ochrany a spolu s tím i kredit vimperského zámku podpořili na konci ledna i vimperští zastupitelé. „Zámek je v současnosti prohlášen kulturní památkou. V souvislosti s projektem mezinárodního environmentálního a kulturního centra a také s ohledem na nové objevy v rámci historického a archeologického průzkumu bylo dobré požádat ministerstvo kultury a Vládu ČR o prohlášení vimperského zámku za národní kulturní památku. Z našeho zámku chceme mít atraktivní zónu. Proto vnímáme jako správné pomoci myšlence, která by význam vimperského zámku jen podtrhla,“ uvedl starosta Pavel Dvořák.