Během tří dnů ale bylo na světě řešení otevřít novou třídu. „Řekli jsme, že není možné, oznámit maminkám, že jejich děti nevezmeme do školky, protože pro ně nemáme místo. Jedna z mála výhod samosprávy je možnost okamžitého řešení přesunutím finančních prostředků na akci, která má v tu chvíli přednost,“ řekl při slavnostním otevření nové třídy v mateřské škole v Mírové ulici starosta Vimperku Pavel Dvořák.
Včera už si děti hrály s novými hračkami v nové třídě. Ta sloužila od snížení počtu dětí ve městě nejrůznějším účelům a nyní se do ní znovu vrátily děti. I když stavební práce a poslední přípravy skončily, stavební ruch v okolí školy v Mírové ulici nekončí. Dokládal to i hluk sbíječky v zahradě při úterním otevření třídy a lešení kolem celé budovy. „Ještě se dokončuje zateplení objektu. Město jako investor má podepsán harmonogram do konce října na fasádu i na úpravu zahrady. Ta není tak prostorná, jako je v Klostermannově ulici, přesto chceme pro děti zachovat bezpečné místo pro hraní. Proto jsme na základě návrhu architekta nechali odstranit železné terasy. Zahrada se tím provzdušní, bude tu jen jedno schodiště, terén bude svažitý, travnatý a propojený chodníčky,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Vimperk Ludmila Pešková. Menší prostor, který neumožňuje umístění většího počtu herních prvků, ale nebude bránit dětem v hrách. Prakticky v těsné blízkosti školy v Mírové ulici je hotovo nové tartanové hřiště, vedle něho je hřiště s herními prvky a další se nachází v ulici Pod Pekárnou.
V současnosti jsou otevřeny čtyři třídy s celodenním provozem v Klostermannově ulici a jsou tu 104 děti. V Mírové ulici jsou tři třídy s celodenním provozem se 73 přihlášenými dětmi. I když ještě nějaká volná místa pro děti ve školce zbývají, je jich podle slov ředitelky Peškové minimum. „Škola v Klostermannově ulici už je zcela plná. Jsou tu tři třídy po 28 dětech i těch nejmenších, takže několik volných míst je jen v Mírové ulici. Tady je 28 dětí pouze ve třídě předškoláků, 24 dětí je u těch nejmenších a zbytek jsou děti ve věkové skupině mezi tím,“ shrnula Ludmila Pešková.
Více dětí znamená i více personálu. „Je to podle dětí. Vycházíme z normativu, který je v průměru třináct dětí na jednu učitelku. Personálně máme provoz zajištěn od září, ale v minulém týdnu se přihlásilo dětmi dalších sedm maminek. Většinou se ale jedná o podzimní až zimní nástupy, takže od ledna budeme přijímat novou učitelku. Nyní je tu čtrnáct učitelek včetně mne, každé pracoviště má svou kuchyni a jídelnu, což zahrnuje pět pracovnic. Je to ideální, protože tím pádem odpadá převážení obědů,“ doplnila ředitelka mateřské školy Vimperk Ludmila Pešková.
Celkové náklady na vybudování nové třídy činí 2,3 milionu korun. Stavební práce stály 1,5 milionu korun, vybavení nábytkem hradila zčásti z vlastních prostředků mateřská škola, zčásti dotací Jihočeský kraj a město Vimperk. Zateplení a úprava zahrady jsou samostatné akce, zhruba šest milionů bude stát fasáda, kolem šesti set tisíc korun pak úprava zahrady.