Obecně závaznou vyhlášku kritizuje provozovatel jedné z diskoték. Právě na ni jedno ze zařízení na světelné efekty lákalo zhruba rok potenciální návštěvníky. Teď s tím budou muset skončit. Ne ale jen kvůli vyhlášce, ale také kvůli tomu, že jde vimperská radnice údajně na ruku dalšímu podnikateli. Ten provozuje konkurenční podnik a v něm diskotéky. Tvrdí to alespoň Tomáš Koška, který teď bude muset s provozováním zařízení na laserové efekty skončit. „Dvacet let tady podobné zařízení provozuje jiný noční podnik. Lidi na to nadávali, ale nikdo s tím nic nedělal. Jen se otevřel nový podnik a my jsme začali nad tím naším pouštět světelnou reklamu, přišlo město s vyhláškou,“ pozastavuje se Tomáš Koška nad shodou okolností provázející přípravu a schválení nové vyhlášky.

Nařčení, že by radnice takovým či jiným způsobem ovlivňovala konkurenční prostředí ve městě, zásadně odmítá starosta Vimperku Bohumil Petrášek. „Vyhlášku jsme připravovali zhruba dva roky ještě za bývalého vedení radnice. Na diskotéce je ale zařízení umístěné zhruba rok,“ kontruje starosta.
Podle něho byla přitom snaha řešit ve Vimperku situaci s podobnými zařízeními vyvolána jak připomínkami obyvatel, tak stavem, kdy jiné právní normy zamezení zařízení tohoto typu prakticky neumožnily.

Od pátku by nebe nad městem mělo být už bez světelných efektů. V platnost totiž vstoupí nová obecně závazná vyhláška zakazující světelné reklamy a efekty nad zastavěným územím města Vimperk.

Zařízení, která takové efekty produkují, jsou ve Vimperku dvě. Jedno osvěcuje noční oblohu z privátního nočního klubu řadu let, druhé je v provozu nad Disco clubem Calypso zhruba rok. Obou se ale týká vyhláška, podle níž by další provozování znamenalo pokutu a přestupkové řízení.

´´Nová vyhláška se ale nelíbí právě zástupci disco clubu, se kterým o zrušení zařízení dosud nikdo z vedení vimperské radnice nejednal. Zařízení na světelné efekty zakoupil provozovatel disco klubu ke zviditelnění podniku. „Tady na to lidé nejsou zvyklí, ale venku podobná zařízení provozuje každý větší klub. My jsme využívali zařízení zhruba od devíti večer do přibližně čtyř ráno. Byly bychom ochotni využití zkrátit dejme tomu od devíti večer do půlnoci, ale domluva nebyla žádná,“ doplnil Tomáš Koška.

Písemně zatím vimperská radnice na novou vyhlášku ani jednoho z provozovatelů světelného zařízení neinformovala. „Oni o tom vědí, jeden z nich se k tomu vyjadřoval dokonce v médiích,“ argumentoval vimperský starosta Bohumil Petrášek, který ani s jedním z nich nejednal.

Podle Tomáše Košky se ale vyhláška začala tvořit ve chvíli, kdy jsme na náš klub umístili světelnou reklamu a začali ji provozovat. Do té doby tady dvacet let přitom svítilo stejné světlo z nočního podniku, lidé na ně nadávali, ale nikdo to neřešil,“ tvrdí provozovatel disco klubu Tomáš Koška. Ten poukazuje na skutečnost, že problémy začaly ve chvíli, kdy byl otevřen další kulturní podnik ve městě. Podle Košky má jeho provozovatel úzké vazby na vimperskou radnici, zejména pak na její bývalé vedení.

Připomínky dotčeného podnikatele, že vyhláškou řeší radnice spíše než světelné efekty konkurenční prostředí mezi provozovateli kulturních zařízení ve prospěch jediného, považuje za zcestné. „Jestliže jsme jednali o odstranění světelných reklam téměř dva roky a podnikatel, který argumentuje konkurenčním bojem, si zařízení namontoval zhruba před rokem, je takové tvrzení hloupost,“ ohradil se Petrášek.

Podle jeho slov nejde radnici o to někoho z provozovatelů upřednostňovat. „Ať si lákají klienty, jak chtějí, ale nechceme, aby to bylo způsobem, který obtěžuje ostatní obyvatele města. A proti světelným reklamám na obloze byla spousta připomínek,“ obhajuje starosta Petrášek novou vyhlášku. „Jsme na okraji Šumavy a podle našeho názoru by obloha nad ní měla být temná. Tvrzení, že stejný světelný smog vytváří veškeré městské osvětlení, není pravda. Veškeré osvětlovací tělesa, která obnovujeme, svítí pouze směrem k zemi,“ doplnil starosta.

V souvislosti s novou vyhláškou nezbývá, než provozování světelných efektů ukončit. „Přestanu to prostě provozovat,“ potvrdil Koška. Upozornil přitom, že zákaz světelných reklam není jediný problém, se kterým se potýkají. „Kvůli opakovaným požadavkům stavebního úřadu nemůžeme provozovat diskotéku v původních prostorách. Naštěstí nám majitel objektu umožnil pořádat akce ve velkém sále,“ doplnil Koška s tím, že se ve Vimperku neměří všem stejným metrem.